Haber Hatay

CHP'den Hatay'da Skandal Seçim Tepkisi: 3 Bin 389 Ölü Seçmen Oy Kullandı!

CHP, Hatay'da itirazlar sonuçlanmadan AKP'li adaya mazbata verilmesine tepki göstermek için YSK önünde toplandı


CHP, Genel Başkan Özgür Özel’in Hatay’da itiraz sonucu belli olmadan AKP’li adaya mazbata verilmesine tepki göstermek için YSK önünde toplandı. CHP heyeti, YSK’ya 80 sayfalık itiraz dilekçesi sunarken, Hatay’da 3 bin 389 ölü seçmene oy kullandırıldığını ve seçimin iptal edilmesini istediklerini bildirdi.

Özel’in ses telleriyle ilgili geçirdiği operasyon nedeniyle toplantının ardından açıklamayı CHP Seçim ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Gül Çiftçi ve CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke yaptı.

Çiftçi, YSK’nın Hatay kararı açıklanmadan AKP’li adaya mazbata verildiğine dikkat çekerek, kentteki “ölü seçmen” hakkında bilgi talep etti. 20 sandıkta sandık kurulu başkanları polis ve zabıta memurlarından oluştuğunu açıklayan Çiftçi, “Hatay’da olağanüstü bir şekilde seçimin iptalini talep ediyoruz” dedi.

“3 bin 389 ölü seçmen oy kullanmış gözüküyor“

Çiftçi, “Hatay’da talebimiz bütün oyların sayılması, tespit ettiğimiz 3 bin 389 ölü seçmen bulunmaktadır. Biz bu ölü seçmenin nasıl oy kullandığının tespitini talep ediyoruz. Seçimin iptalini istiyoruz. Kanunun aksine bir sandık kurulu oluşumu söz konusudur. Dolayısıyla Hatay’da olağanüstü bir şekilde seçimin iptalini talep ediyoruz. Bugün verdiğimiz dilekçenin ana başlıkları da bu kapsamdadır” dedi.

“Verilen mazbata meşru değil”

CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke de “Hatay halkı iradesinin sayılmasını istiyor” derken, AKP adayı Mehmet Öntürk’e verilen mazbatayı meşru görmediklerini, YSK’nın itirazları konusundaki görüşmeleri yarın tamamlamasının beklendiğini ifade etti.

Yarın (8 Nisan) bir kez daha YSK önünde toplanma çağrısı yapan Böke, “3 bin 389 ölü seçmene oy kullandırıldığını tespit ettik, geçersiz oylara geçersizliklerinin nedenlerinin yazılmadığını tespit ettik. Her birinizi CHP heyeti ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı adayımızı Lütfü Savaş’a hoş geldin demek için, irademize sahip çıkmak için yarın yine buraya bekliyoruz. Saati il başkanlığımız bugün için de size duyuracak” diye konuştu.

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]

Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar