Haber Hatay

Lütfü Savaş Adaylıktan Çekilmiyor: "Korkmayacağım, Sinmeyeceğim!"

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, 6 Şubat depremlerinin birinci yıldönümü anma törenlerinde yapılan protestoları 'provokasyon' olarak nitelendirdi ve adaylıktan çekilmeyeceğini açıkladı.


Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, düzenlediği basın açıklamasında adaylık tartışmalarına son noktayı koyarken, 6 Şubat depremlerinin birinci yıldönümü anma törenlerinde yapılan protestoları da ‘provokasyon’ olarak nitelendirdi. HBB Habib-i Neccar Sosyal Tesisleri’nde gazetecilerle biraraya gelen Başkan Savaş, Hataylılar’ın canlarının çok yandığını ve tepkilerinde haklı olduklarını vurgulayarak, adaylıktan çekilmeyeceğinin altını çizdi.

Korkmayacağım, sinmeyeceğim!

Hatay’ın üzerinden çeşitli oyunlar oynanmak istendiğini ve her zaman Hatay halkının bu tarz oyunlar karşısında dik duracağını söyleyen Başkan Savaş, “Hatay’da oynanmak istenen oyunları net bir şekilde biliyoruz. İktidar tarafından Hatay’ı Cumhuriyet Halk Partisi tarafından yönetilmesinin istenmediğini biliyoruz. Hatay asla tehditlere teslim etmeyeceğimizin de bilinmesini istiyorum. Korkmayacağım, sinmeyeceğim ve yılmayacağım. Hatay bizim canımız. Türkiye de bedenimiz. Bu can bu bedenden çıkarsa nice olur halimiz?” dedi.

Hataylılara teşekkür

Anma töreninde yaşanan tepkileri değerlendiren Başkan Savaş, “Olaya bütüncül bakmak lazım. Olayı tek bir kişinin üzerinde demek doğru olmaz. Ben 6 Şubat’tan dört – beş gün önce bazı gruplar hazırlık yapıyor diye uyarıldım. Provokasyonların olacağını ve belli grupların olduğunu söylediler. Ben hemşehrilerimizin içinde her gün geziyorum. Hatay’da deprem sonrası insanların beklentisine zaman zaman cevap veremediğimiz veya eksiğimiz de olabilir. Biz hemşehrilerimizin sitemlerini emir sayarız. O sitemler ne ise o sitemlerin karşısında sıkıntıları da tamir ederiz. Biz hemşehrilerimiz ile 15 yıldır birlikte çalışıyoruz. Hemşehrilerimizin bu konudaki iyi niyetine, Hatay’a sahip çıkma arzularından dolayı çok teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

“Hataylılar haklı olarak çok kızgın ve öfkeli”

Başkan Savaş basın toplantısının ardından sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında da, “6 Şubat yıldönümü anma törenlerinde yaşadıklarımız sadece provakasyon mu? Elbette değil. Siyasileri protesto edenlerin hepsi provakatör mü? Kesinlikle hayır! Hataylılar haklı olarak çok kızgın ve öfkeli, canları çok yandı. Herkesi protesto etmek haklarıdır. Sayın Genel Başkanım Özgür Özel ve İBB Başkanımız ile toplumun içinden anıta kadar yürüdük. Hiçbir sorun yoktu, maalesef orada provokasyonla karşılaştık. Siz muhalefet partisi liderini, Büyükşehir Belediye Başkanını protesto ettirmek isteyebilirsiniz, durdurmayabilirsiniz ama Sağlık Bakanı gelmiş, orada her şey olabilirdi. Din adamlarımız konuşurken su şişeleri, çakmaklar atıldı. İçimize kadar girip slogan atan insanlar vardı. Müftü’nün hemen yan tarafında bir kişi çıkıp sağlık bakanına sataştı. Halkımız için herkes için daha ciddi güvenlik tedbiri alınmalıydı. Hatay halkının karşı karşıya olduğu temel problemlerin ve ihtiyaçların göz ardı edilmesine neden olan bunların, bu linç kampanyasının sebebini hepimiz biliyoruz” İfadelerini kullandı.

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]

Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar