Haber Hatay

Sabancı Hatay Kuluçka Merkezi'nden deprem bölgesine girişimcilik desteği

Hatay ve Adana'daki girişimciler, Sabancı Hatay Kuluçka Merkezi tarafından düzenlenen "Afet Sonrası Yerel Sorunlara Çözümler" temalı Girişimcilik Maratonu'na katıldı.


Deprem bölgesindeki girişimcilerin Türkiye ve dünya girişimcilik ekosistemine entegre edilmesini sağlamak amacıyla kurulan Sabancı Hatay Kuluçka Merkezi, 24-26 Kasım tarihlerinde “Afet Sonrası Yerel Sorunlara Çözümler” temasıyla düzenlenen Girişimcilik Maratonu’na ev sahipliği yaptı.

Sabancı Cumhuriyet Seferberliği kapsamında, Habitat Derneği ile Sabancı Topluluğu şirketleri Brisa, Kordsa, Temsa ve Teknosa’nın iş birliğiyle hayata geçirilen Sabancı Hatay Kuluçka Merkezi’nin etkinliğine depremin yıkıcı etkisini en sert şekilde yaşayan illerin başında gelen Hatay ve Adana’dan 150’ye yakın başvuru yapıldı.

Hatay ve Adana'daki girişimciler, Sabancı Hatay Kuluçka Merkezi tarafından düzenlenen "Afet Sonrası Yerel Sorunlara Çözümler" temalı Girişimcilik Maratonu'na katıldı.

Maraton katılımcısı takımlar, sürdürülebilir girişimcilik, tasarım odaklı düşünme, müşteri profili oluşturma, kullanıcı senaryosu oluşturma, iş modeli kanvası, hikayeleştirme ve marka oluşturma, sunum teknikleri gibi konularda eğitimler ve uzman mentorlardan destek aldı. 48 saat süren Sabancı Hatay Kuluçka Merkezi Girişimcilik Maratonu etkinliğinde, toplam 23 takım teknolojinin gücünü afet yönetimi alanında kullanarak daha güvenli, dirençli ve kapsayıcı bir toplum yaratmak için farklı projeler tasarladı.

Program sonunda finale çıkmayı başaran “Guideverse”, “Hatay’ı Yaşat”, “Circular Trade”, “Makarnaapp” ve “Koza” takımları programın ikinci aşaması olan hızlandırma programına katılmaya hak kazandı.

İkinci aşamaya geçen 5 takım dışında yer alan tüm girişimciler Sabancı Hatay Kuluçka Merkezi’ndeki ortak çalışma alanında iş fikirlerini geliştirmeye devam ederken, finalist takımlar ise 3 hafta sürecek online hızlandırma programında fikirlerini daha da geliştirme ve ticarileştirme imkanı bulacak.

Söz konusu program kapsamında, pazarlamadan, ürün geliştirmeye, pazara uyumdan hukuksal süreçlere kadar birçok konuda Sabancı Topluluğu yöneticileri, Sabancı Gönüllüleri ve Habitat Derneği’nden eğitim ve mentorluk desteği alacak takımlar, programının ardından gerçekleştirilecek Demo Günü’nde projelerini jürinin değerlendirmesine sunacak. Başarılı fikir sahibi 2 takım toplam 100 bin TL değerinde hibe desteği ile ödüllendirilecek.

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]

Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar