Haber Hatay

BIST 100 Tarihi Zirveyi Yeniledi! Yükseliş Devam Edecek mi?

BIST 100 endeksi, haftanın son işlem gününde de yükselişini sürdürdü ve tarihi zirvesini yeniledi.


Gözlerin, Merkez bankalarında olduğu bir haftayı geride bıraktık. Önceki haftada etkili olan satışların devamı ile geçtiğimiz haftaya başlayan BİST 100 endeksinde Pazartesi günü 8.718 seviyesine kadar geri çekilme görülse de, sonrasında tepki alımları güç kazandı.

Özellikle banka hisselerinde etkili olan güçlü alım iştahı Borsa İstanbul'da yükseliş hareketine ivme kazandırırken, haftanın genelinde güçlü pozitif seyrini koruyan BİST 100 endeksi haftayı %3.2 oranında değer kazanımı ile 9111.50 seviyesinden tamamladı.

Sanayi endeksinde %0.51 oranında çok sınırlı değer kazanımı yaşandığı haftada, bankacılık endeksinde %12.87 yükseliş gerçekleşti ve XBANK endeksi tarihi zirvesini yeniledi.

İçinde bulunduğumuz haftada 22 günlük ortalamanın geçtiği nokta olan 9044 seviyesinin üzerinde pozitif devamı beklenilebilir. Bu nedenle 9044 ara desteğin üzerinde kalındığı sürece mevcut pozisyonuna korunabileceğini ve endeksin gerisine kalmış hisselerde tepki amaçlı olarak pozisyon açılabileceğini düşünüyoruz.

Yükselişin devamı durumunda ise 9.368 seviyesi ile 9450 zirvesini ilk direnç noktaları olarak takip edeceğiz. Tarihi zirve konumunda olan 9450 seviyesine kadar yaşanabilecek yükselişler sonrasında ise gelebilecek kar satışlarına dikkat edilmeli.

Endeks'te beklentimizin aksine 9044 ara desteğin kırılması durumunda ise geçtiğimiz hafta açılan kısa vadeli yeni pozisyonlarda Zarar/kes çalıştırarak 8974 ile 8.736 seviyeleri kısa vadeli alt destekler olarak takip edilebilir.

Kaynak: Hibya
Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]

Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar