Haber Hatay

Özgür Özel, YSK'ya Hatay Seçimlerinde Tam Kanunsuzluk İddiasıyla Başvurdu

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hatay'daki seçimlere ilişkin tam kanunsuzluk iddiasıyla Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) itirazda bulundu.


CHP Genel Başkanı Özgür Özel, YSK binasına gelerek Hatay’daki seçime tam kanunsuzluk iddiasıyla itirazda bulundu.

Hatay Büyükşehir ve İskenderun seçimlere ilişkin iki başvuru yapan Özel,  başvurunun ardından YSK önünde açıklama yaptı.

2019’daki İBB seçimini hatırlatan Özel, “Tam kanunsuzluk iddiasıyla başvuruyu yapmış bulunmaktayız. Bu başvuruyu bizatihi yapacağımı söylemiştim. Hatay’daki bütün itiraz süreçlerini takip eden genel başkan yardımcılarıyla başvurumuzu yaptık. Herhalde YSK’ya yapılan tam kanunsuzluk başvurularının en kapsamlısı buydu. Herhalde vicdanını dinleyen hakimler de seçimlerin tekrarlanması kararını verecektir. Örnekleriyle, ekleriyle birlikte daha önceki iptal kararlarını da sunduk. Eğer 31 Mart 2019’daki İBB seçimleri iptal edildiyse Hatay seçimleri bir değil sekiz kere iptal edilir. Öncelikle kanuna aykırı olarak emniyet görevlileri ve zabıtaları, sandık kurulu başkanı olarak ve memur üye olarak görevlendirildikleri açıktır ve tam kanunsuzluk nedenidir. 3 bin 389 ölü seçmen seçimlerde oy kullanmıştır ve bununla ilgili kanıtların çuvalların içinde YSK’nin adalet terazisine konulmak üzere beklemektedir. Yurt dışında tespit ettiğimiz 300’e yakın seçmen oy kullanmıştır. O gün yurt dışında bulunan 300 kişinin oy kullandığını belgeleyebiliyoruz.  Sadece maddi hatalar düzeltilerek fark 3 bin 900’den 2 bin 500’e düşmüşken tüm sandıkların aynı denetime tabi tutulması kaçınılmaz. Hatay’da hiçbir oy, hiçbir sandık yeniden sayılmadı.

Seçmen 5 sene önce İstanbul’da mağdurun yanında yer aldı. Aklınızı başınıza alın. Bunlar seçmenin vicdanından dönüyor. Seçilmiş kurula siyasi sebeplerle baskı yapmak suçtur ama bu baskıya boyun eğmek de doğru değildir. Her birisine, vicdanlarıyla baş başa verecekleri karar için şimdiden teşekkür ediyorum” dedi.

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]

Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar