Haber Hatay

Hatay Milletvekili Çalışkan: Hatay Yardımlarla Gündeme Gelsin

Saadet Partisi Hatay Milletvekili Necmettin Çalışkan, Hatay'ın 6 Şubat depreminin yıl dönümünde yardımlarla gündeme gelmesi gerektiğini söyledi.


Saadet Partisi Hatay Milletvekili Necmettin Çalışkan, “Hatay yakınını kaybetmiş vatandaşlara yapılacak yardımlarla gündeme gelsin.” Dedi.

Milletvekili Çalışkan TBMM kürsüsünden önemli konulara değinerek yaptığı konuşmasında, Hatay halkının yaşadığı mağduriyeti ve 6 Şubat felaketinin yaralarının sarılmadan gündemin tamamen değiştirildiğini vurguladı. Çalışkan; “6 Şubat depreminin üzerinden bir yıla yakın bir süre geçti, bugün depremin yıl dönümündeyiz. Aslında depremin merkez üssü olarak, en ağır kayıpları vermiş bir il olarak Hatay’a gönül isterdi ki bu yıl dönümünde büyük müjdeler verilsin. Hatay teslim edilecek konutlarla, yakınını kaybetmiş vatandaşlara yapılacak yardımlarla gündeme gelsin. Örnek olsun diye ifade edeyim: İllerimizde yapılan 6 Şubat depremiyle ilgili tören listesinde konser, senfoni orkestrası gibi etkinlikler var. Bu tören, sevinç değil olsa olsa matem günü olarak görülmeli ama arkadaşların hiçbir şekilde gündeminde olmadığı gayet açık” dedi.

“ELEŞTİRİ BİLE YAPMAKTAN ACİZSİNİZ”

“Bildiğiniz gibi 115 günden beri Filistin’de büyük bir katliam, soykırım uygulanıyor. Yüz on beş günden beri her gün ortalama 200 kişi ölüyor, pazar yeri bombalaması, hastane gibi anormal artışlar hariç, bu sayıda hiçbir düşüş olmadı. Şimdi bir taraftan Güney Afrika Cumhuriyeti, Uluslararası Adalet Divanına İsrail’in soykırımıyla ilgili suç duyurusunda bulundu. Burada, TÜİK ise geçen hafta yaptığı açıklamada “Bizim İsrail’e gönderdiğimiz silahlar av silahı, gönderdiğimiz silah değil silahın parçaları.” gibi akla ziyan bir açıklama yaptı. Bir istismar konusu olarak bir taraftan Filistin Gazze hamaseti güdenlerin, bir taraftan da katillere verdiği destek resmî kurum tarafından da tescillendi. Böyle bir ortamda, tabii ki gündem değiştireceklerdi, böyle krizlerde çözüm önerisi olarak da gündem değiştirdikleri gayet açık. Şunu ifade etmek isterim ki: Arkadaşlar, Gazze umurunuzda değil hâlen gemiler gitmeye devam ediyor, hâlen silah parçaları göndermeye devam ediyorsunuz. Sadece eleştiri, eleştiri bile yapmaktan acizsiniz.” dedi.

“KONTEYNER, İLELEBET HAYAT SÜRDÜRÜLECEK BİR YER DEĞİLDİR”

Milletvekili Çalışkan konuşmasını; “Deprem dönemindeki hadiseleri hepimiz biliyoruz. Deprem bölgesindeki esnaf, faizler yükseldi, kredi alamıyor, kredi alsa aldığı krediyi ödeyemiyor. Deprem bölgesinde sosyal hayat facia, sağlık hizmetleri yok, eğitim durmuş durumda, maalesef ki barınma problemi hâlen en büyük sorun gibi duruyor. Şu anda sadece Hatay’da 70 bin konteynerde 214 bin kişi yaşıyor. Konteyner, ilelebet hayat sürdürülecek bir yer değildir.” sözleriyle tamamladı.

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]

Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar