Haber Hatay

CHP'li Güzelmansur'dan 'Deprem Şehitleri' Günü teklifi

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, 6 Şubat'ın 'Deprem Şehitleri' Günü ilan edilmesi için kanun teklifi verdi.


CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur “6 Şubat Gününün Deprem Şehitlerini Anma ve Afet Riskleri Farkındalık Günü İlân Edilmesi” için Kanun Teklifi verdi.

Güzelmansur verdiği kanun teklifi ile “6 Şubat Günü’nde her yıl bütün yurtta, kamu kurum ve kuruluşlarının öncülüğünde, halkımızın ve sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile deprem şehitlerinin anılmasının ve afet risklerine karşı farkındalık oluşturacak etkinliklerin düzenlenmesinin amaçlandığını” söyledi.

6 ŞUBAT’TA 50 BİNİ AŞKIN, CUMHURİYET TARİHİ BOYUNCA 133 BİNDEN FAZLA İNSANIMIZI DEPREMLERDE KAYBETTİK

CHP’li Güzelmansur’un Kanun Teklifi’nin genel gerekçesinde şu tespit ve değerlendirmelere yer verildi: “Ülkemizde 6 Şubat 2023 tarihinde merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan, 20 Şubat 2023 tarihinde ise merkez üssü Hatay’ın Defne ve Samandağ İlçesi olan depremlerde 50.783 insanımız hayatını kaybetmiştir. Binin üstünde insanımızın akıbeti belli değildir, halen kimliği tespit edilmemiş cenazelerimiz bulunmaktadır. Jeopolitik olarak en aktif deprem kuşağı üzerinde bulunan Türkiye’de yer alan Doğu Anadolu, Kuzey Anadolu ve Batı Anadolu fay hatlarında meydana gelen depremlerde, Cumhuriyet tarihi boyunca 133 bini aşkın insanımız hayatını kaybetmiştir. Bahsedilen deprem şehitlerinin, belirli bir günde, bütün kurum ve kuruluşların öncülüğünde ve geniş halk kitlelerinin katılımı ile anılması, depremde yakınlarını kaybeden aileler açısından doğru olacağı gibi depremin yok edici sonuçlarının kamuoyu hafızasında canlı tutulması açısından da etkili olacaktır. Ayrıca belirli bir günde, pek çok afet türünün önemli sıklıkta yaşandığı bir coğrafyada bulunan ülkemizde, deprem, heyelan, sel, çığ gibi afetlerin yıkıcı etkilerinin hatırlatıldığı, bu yıkıcı etkileri en aza indirebilmek için genel ve yerel yönetimlerin sorumluluklarının tartışıldığı faaliyetler düzenlenmesinin kamuoyunda oluşturacağı farkındalık sayesinde de afet risklerinin azaltılmasına katkı sağlanacaktır.”

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]

Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar