Haber Hatay

Alagöz: "Şimşek'in Tasarruf Tedbirleri Göz Boyamaktan Öteye Geçmiyor"

Prof. Dr. Mehmet Alagöz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in kamuda açıkladığı tasarruf tedbirlerini değerlendirerek, bu tedbirlerin geç kalınmış ve yüzeysel olduğunu söyledi.


Zafer Partisi Kalkınma Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Alagöz, Hazine ve Maline Bakanı Mehmet Şimşek’in açıkladığı tasarruf tedbirlerini değerlendirdi.

Prof. Dr. Mehmet Alagöz: Bakan Şimşek’in açıkladığı kamuda tasarruf tedbirleri hem geç kalınmış hemde toplumun gazını almaya yönelik yüzeysel tedbirleri içermektedir.

Kamudaki araç ve mobilya/büro malzemesi alımı üzerine kurgulanmış, ilave olarak Türk Milletinin büyük tepki gösterdiği kamu kurumları yönetim kurulu ücretleri üzerine şekillendirilmiş bir tasarruf genelgesidir. Ayrıca açıklanan tasarruf paketi; kamu alt düzey çalışanlarının topluca faydalandıkları servis hizmetlerinde ve yeni personel alımında da sınırlamaya gidileceği mesajlarının verilmesi ile tamamen bir güç gösterisine dönüştürülmüştür.

Kamuda tasarruf paketi diye açıklanan tedbirler içinde asıl olması gerekenler yoktur;

  • Kar garantili KÖİ’lere yönelik tedbirler neler?
  • Türkiye Varlık Fonu harcamaları azaltılacak mı?
  • 116 bin kamu aracından kaç tanesi satılacak?
  • Kamu üst düzey yöneticilerinin ikişer üçer maaşları sonlandırılacak mı?
  • Yurtiçindeki ve yurtdışındaki yabancılara harcanan milyarlarca dolar sonlandırılacak mı?
  • Bütçede yaklaşık 24 milyar dolarlık sermaye giderlerinden ne kadar tasarruf edilecek?
  • Savunma, sağlık, eğitim ve deprem alanları dışında kalan, 23 milyar doları bulan diğer mal ve hizmet alımlarından ne kadar tasarruf edilecek?,
  • Kamu kurumlarının, Hükümet emriyle mevzuat dışı faaliyet göstermesi sonucu oluşan ve 2024 yılı içindeki 21 milyar dolar olarak tahmin edilen görev zararı harcamalarından ne kadar tasarruf edilecek?
  • 2024 yılı bütçesinde kar amacı gütmeyen kuruluşlara(siyasi partilere, derneklere, Türk Maarif vakfına…) aktarılmayı bekleyen 8 milyar dolardan ne kadar tasarruf edilecek?

Türk ekonomisinin ve Türk Milletinin büyük bir ekonomik kriz ile karşı karşıya kaldığı şu zamanlarda, hükümetin açıkladığı tasarruf paketi, göz boyamaktan öteye geçememiştir. Açıklanan paket, tabir yerinde olursa “devede kulak” kalmıştır. 2024 yılı için bütçe açığını 83 milyar dolar olarak öngören hükümet, bu tasarruf genelgesi ile bu açığın önemli bir kısmını kapatması veya Türk insanının yaşam kalitesini iyileştirecek yatırımlar yapması mümkün görünmemektedir.

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]

Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar