Haber Hatay

Oğuzhan Uğur: "Felaketin Yıldönümünde Unutulmayan Acı"

Oğuzhan Uğur'dan Kahramanmaraş Depremlerinin Yıldönümünde Sarsıcı Paylaşım: "Ne Geçmiş Efendim?"


Kahramanmaraş'ta 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve 10 ili etkileyen depremlerin yıl dönümünde sosyal medya platformlarında duygusal ve sarsıcı paylaşımlar yapıldı. Bu paylaşımlar arasında,  Oğuzhan Uğur'un paylaşımı da büyük dikkat çekti.

Uğur, paylaşımında "Felaketin üzerinden tam bir yıl geçmiş. Yıl geçmiş demek manasız geliyor aslında, ne geçmiş efendim? Ben o tarihte kaldım mesela… Bugünü yaşayan beni tanımıyorum bile." ifadelerini kullanarak depremin etkisinin hala devam ettiğini ve unutulmadığını vurguladı.

Depremin sadece binalara değil, insan psikolojisine de büyük zarar verdiğini ifade eden Uğur, "Nasıl yaşayacağımızı bırakıp, nasıl ve ne şekilde öleceğimizi düşünür olduk o gün. Artık hiçbirimiz eskisi gibi değiliz, kıyas kabul etmez ama 10 değil, 81 il hasar aldık o gün." dedi.

Uğur, paylaşımında hayatını kaybedenlere rahmet, geride kalanlara sabır dilerken, "O insanların gözyaşı kurumadan, her biri sıcak yuvasına, işine, aşına kavuşmadan olmaz. Hukuk önünde hakkını arayan, yitirdiği canların hesabını soranların içi soğumadan olmaz." ifadelerini kullanarak adalet arayışına da vurgu yaptı.

Uğur'un paylaşımı kısa sürede binlerce beğeni ve yorum aldı. Birçok kullanıcı Uğur'un duygularını paylaşırken, depremde yaşanan acılara ve kayıplara dair üzüntülerini dile getirdi.

İşte Oğuzhan Uğur'un yazısı:

"Felaketin üzerinden tam bir yıl geçmiş. Yıl geçmiş demek manasız geliyor aslında, ne geçmiş efendim? Ben o tarihte kaldım mesela… Bugünü yaşayan beni tanımıyorum bile. Sadece depremin değil, çaresizliğin, haksızlığın, pişkinliğin, bencilliğin ve tam manasıyla gerçek kötülüğün de günüydü o gün. Başlasam yazmaya roman olur, olur ama okumanıza lüzum yok. Her sayfasını ezbere biliyorsunuz siz de. Susabilirsiniz ama bilmiyormuş gibi yapamazsınız. Nasıl yaşayacağımızı bırakıp, nasıl ve ne şekilde öleceğimizi düşünür olduk o gün. Artık hiçbirimiz eskisi gibi değiliz, kıyas kabul etmez ama 10!değil, 81 il hasar aldık o gün. Hatırlatmak için iki kelam et dediler… İnsan unutulmayanı nasıl hatırlatsın? Geçmeyeni nasıl ansın? Deprem benim dünümde değil maalesef… Yaşananlara çaresiz bugünümde. Benim de başıma gelir mi korkusuyla yarınımda. O yüzden süslü cümlelerle edebiyat parçalayacak halim yok bu gece. O insanların gözyaşı kurumadan, her biri sıcak yuvasına, işine, aşına kavuşmadan olmaz. Hukuk önünde hakkını arayan, yitirdiği canların hesabını soranların içi soğumadan olmaz. Yıl geçmiş… Ne geçmiş efendim? Üç ay olmadı daha göçük altından cenaze çıkalı… Hayatını kaybedenlere rahmet, geride kalanlara sabır diliyorum. Bir gram dahi hafifletebilme ihtimalim varsa yükünüzü, namus sözüdür, ömrüm yettiğince çabalayacağım. Bu amaçta yalnız olmadığımın da farkındayım."

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]

Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar