Haber Hatay

Yayladağı Belediyesi'nden Medeniyetler Korusuna Ev Sahipliği

Yayladağı’nı her geçen gün farklı hizmetlerle buluşturan Belediye Başkanı Mehmet Yalçın, depremle yıkılan Hatay’ın sesini dünyaya Medeniyetler Korosu konseri ile duyurdu.


Yayladağı’nın makus talihini değiştiren yatırımları ardı ardına ilçeye kazandıran, depreme rağmen çalışmaları kısmadan sürdüren Başkan Yalçın, Antakya Medeniyetler Korosu’nu Yayladağı’nda ağırladı. Başta Yayladağı olmak üzere Hatay’ın depremden aldığı ağır hasarı dünyaya duyurma, yaraların sarılması için destek oluşturma amacı taşıyan konser, kamuoyunda geniş yankı uyandırdı. Antakya Medeniyetler Korosu, 6 Şubat’taki depremlerin yıkıma neden olduğu Hatay’da depremzedelerle buluştu. Antakya Medeniyetler Korosu’nun Yayladağı ilçe meydanında “Sesinizi Duyduk” adıyla gerçekleştirdiği konsere yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Konserde, seslendirilen “Mağusa Limanı, Adaletin bu mu dünya, Yara bere içindeyim” gibi eserlere depremzedelerin yanı sıra bu bölgede görevli çalışanlar da eşlik etti, zaman zaman duygusal anlar yaşandı.

ÖZFIRAT: DEPREMZEDELERE ÖZEL KONSER DÜZENLEDİK

Antakya Medeniyetler Korosu Şefi Yılmaz Özfırat, depremzedelere özel konser gerçekleştirdiklerini aktardı. Özfırat açıklamasında, “Büyük yıkımın ardından maalesef bizler de başka illere savrulduk. Aradan geçen 5 ayın ardından ilk defa konser için Hatay’a döndük. Burada depremi yaşayan 5 bin kişiye karşı konser verdik. Bizleri sardılar, bizleri kucaklayarak yaralarımıza merhem oldular. Bizler de onlara sazımızla, sözümüzle, bir şeyler yaparak yaralarını unutturmaya çalıştık. Bu akşam burada çok büyük bir duygu seli vardı. Herkes bir şeylerini kaybetmişti. Bizim için çok özel bir konserdi.

Tekrar Hatay’da olmak, yeniden bu şehirde konser verebilmek inanılmaz güzel bir şey. Hataylıların hatta 11 ildeki depremzedelerimizin sesini duyurmaya çalışıyoruz. Yaşanan afet o kadar büyük ki, bunu unutmamak lazım. Bu süreçte çaba gösteren Hatayspor Teknik Direktörü Volkan Demirel’e, sosyal medya fenomeni Burak Özdemir’e ve tüm sanatçı dostlarımıza teşekkür ediyorum. Lütfen devam etsinler.” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN YALÇIN’DAN KOROYA CANDAN TEŞEKKÜR

Yayladağı Belediyesi Başkanı Mehmet Yalçın da Hatay’ın sesini Türkiye ve dünyaya duyuran Antakya Medeniyetler Korosuna teşekkür etti. Konserde acıların paylaşıldığını belirten Yalçın, “İlçemiz belediyesinde hizmet veren ve gönüllü vatandaşlarımızla beraber 164 kişiyle depremin ilk anından itibaren arama kurtarma faaliyetlerine başlatmıştık. İlçemizden Antakya ve Defne ilçelerine gönüllü giden kardeşlerimiz, 152 vatandaşımızı enkazdan çıkardı. O yüzden “sesinizi duyduk” diyoruz. Bu konserimizi de aslen onlara atfettik.

Sesinizi Duyduk adlı Programı Personellerimize ve Gönüllülerimize Atfettik..

6 Şubat Deprem sabahı..

Boğazlar düğüm düğüm, tüm vatandaşlarımız sokaklarda. Personellerimize toplan çağrısı yaptık. Herkes kendi ailesini emniyetli bölgelere yerleştirip geldi. İlçemiz genelinde yaptığımız tarama nihayetinde yıkım ve ölüm emaresine rastlamamış olmanın rahatlığı, ilçe dışındaki tanıdıklarımıza ulaşamamanın huzursuzluğu içindeydik. Personellerimiz ve gönüllülerimizden oluşan ekiplerimizle sabahın ilk ışıklarıyla Antakya'ya vardık. Her yer enkaz ve feryatlarla doluydu. Elimizden gelenin en iyisini yapmak üzere çaba sarf ettik. 152 insanımızı ve insan dostlarımızı enkazdan sağ çıkardık. Afetten kurtulanlara ilçemiz evlerini açtı. Yaralarını sardı ve gönülden köprüler inşa etti. Antakya Medeniyetler Korosu dünya genelinde depremzedelerin sesi olmuşken, hikâyeleri ile yürekleri dağlayan, anılarıyla gururlandıran Belediye Personellerimiz ve Gönüllü arkadaşlarımıza ithafen bu geceyi tertip ettik. Gerçekten "Sesinizi Duyduk" diyerek enkaz sahalarında insanüstü çaba gösteren yiğitler diyarının bu yiğitlerine mesai arkadaşlarıma minnetimizi sunuyoruz.

Bu gece bizleri yalnız bırakmayan gönüllerimize işleyen hüzün ve neşe dolu şarkılarıyla hem ağlatan hem güldüren Antakya Medeniyetler Korosu'na ve katılımıyla bizleri destekleyen CZN Burak'a sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Yaşanan acıları birlik ve beraberlik içerisinde atlatacağız.

Bu vesile ile bir kez daha hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, geride kalanlara sabır ve metanet diliyorum.
Rabb'im bir daha yaşatmasın.."diye konuştu.

Programın ardından Antakya ve Defne ilçelerinde arama kurtarma faaliyetlerine katılan 164 kişiye başarı belgesi verildi.

 

Kaynak: Hatay Muhabiri Levent Aşkar

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]

Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar