Haber Hatay

Karsu Dönmez'in Memleketi Hatay'a Armağanı: Karsu Vakfı Müzik Merkezi Açıldı!

Yüzyılın felaketi olarak nitelendirilen 6 Şubat depremlerinde Hatay'da 17 yakınını kaybeden Hollandalı Türk sanatçı Karsu Dönmez, memleketine bir müzik evi kazandırdı.


Yüzyılın felaketine neden olan depremlerde Hatay’da 17 yakınını kaybeden Hollanda’da yaşayan Altınözü kökenli Sanatçı Karsu Dönmez, Antakya Serinyol’da Karsu Vakfı Müzik Merkezi’nin açılışını HBB Başkanı Lütfü Savaş’la gerçekleştirdi.

Başta Hollanda olmak üzere birçok ülkede ve Türkiye’de de konserleriyle ilgi gören sanatçı Karsu Dönmez, memleketinde bir müzik evi oluşumuna katkı verdi. 6 Şubat depremlerinin birinci yılında memleketi Hatay’a gelen Sanatçı Karsu Dönmez, kurduğu vakıf aracılığıyla Hatay’ın Antakya ilçesine bağlı Serinyol Mahallesi’nde açılışı yapılan bir Müzik Evi için Hollanda’da kapı kapı dolaşarak müzik aletleri topladığını paylaştı.

6 Şubat 2023’te meydana gelen depremde Hatay’da ailesinden 17 kişiyi kaybeden Karsu Dönmez Altınözü Karsu köyünden 1990 yılında Hollanda’ya göç eden bir ailenin kızı, Hollanda’da depremzedeler için düzenlenen bağış gecesinde de rekor yardım toplamıştı.

Hollanda Ankara Büyükelçisi Joep Wijnands da Karsu Dönmez ile birlikte Karsu Vakfı Müzik Merkezi’nin açılışına Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da katıldı.

Music Home Serinyol’u gerçekleştiren herkese teşekkür eden Karsu “Yayınlanan ‘Karsu’nun Mutfağı’ yemek kitabımı alan herkese özel teşekkürler. Hollanda’da enstrümanlarını bağışlayan herkese, ekolojik olarak sürdürülebilir bir müzik evi inşa eden ve gönüllü çalışan herkese teşekkürler. Ben, nişanlım ve ailem Hollanda’dan 20 saz, 5 ut olmak üzere 100’e yakın enstrüman topladık. Her enstrümanın ayrı bir hikayesi var. Kimin ihtiyacı varsa, müzikle terapi yapmak istiyorsanız, çalmak istiyorsanız buraya gelsin” dedi.

Törende konuşan Hollanda Ankara Büyükelçisi Joep Wijnands depremde etkilenen çocuklar için Karsu tarafından düzenlenen kampanyaya Hollandalılar tarafından onlarca çalgının bağışlanması ile Türkiye ve Hollanda arasındaki dostluğun güçlü bir nişanesi olduğuna işaret etti.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da İli derinden sarsan depremin yıl dönümünde kaybettikleri saygı ve özlemle andıklarını belirterek şunları söyledi: “Hatay’ımız için umut ve dayanışmanın simgesi olacak olan Serinyol Müzik Evi’nin açılışını gerçekleştirdik. Çocuklarımız ve gençlerimiz için müzik ve sanat dolu bir gelecek yaratmak amacıyla kurulan Sanat Evi’mizin kuruluşuna öncülük eden hemşehrimiz Sanatçı Karsu Dönmez başta olmak üzere, Hollanda Ankara Büyükelçisi Joep Wijnands ile emeği geçen gönüllülere tüm Hataylılar adına teşekkür ederim…”

Karsu’nun Piyano resitali de verdiği ve gençlerle birlikte şarkılar seslendirdiği açılış yoğun ilgi gördü.

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]

Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar