Haber Hatay

İskenderun'da Depremde Çöken Balıkçı Barınağı Yenilendi! 600 Tekneye Hizmet Verecek

Hatay'ın İskenderun ilçesinde 6 Şubat depreminde çöken balıkçı barınağı yenilendi. 6 metre yüksekliğinde yapılan yeni rıhtımla balıkçılar daha güvenli bir ortamda çalışabilecek.


İskenderun’da depremlerde kıyı şeridinde meydana çökmenin yaşandığı balıkçı barınağında yeni rıhtım yapıldı.6 şubat depreminde yaklaşık 2,5 metrelik çökme meydana gelen ve 11 teknenin battığı barınakta, afetin ardından barınakta gemilerin güvenli bölgeye alınmasının ardından hızla yenileme çalışmaları başlatıldı. Bölgede, balıkçıların daha güvenli bir alanda işlerini yapabilmesi için 6 metre yüksekliğinde bir rıhtım yapıldı.

Teknelerin bağlanacağı alanların ve barınağın yapımının sürdüğü çalışmaların ardından bölge 600 balıkçıya ev sahipliği yapacak.

Hatay Su Ürünleri Kooperatifleri Birlik Başkanı Celal Bilen, barınağın balıkçılar için korunaklı hale getirildiğini anlatarak, alandaki diğer çalışmaların da yıl sonuna kadar bitirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Bilen, depremlerin ardından farklı şehirlere giden balıkçıların yeniden evine döneceğini belirterek, “Burada çok balıkçımız var. Daha halihazırda dışarıda da çok balıkçımız var. Onlar da burası bitince yavaş yavaş evlerine gelecekler. Bitince son sistem bir balıkçı barınağı olacak. Burası Hatay’a, İskenderun’a yakışır bir şekilde görüntü verecek” diye konuştu.

Denizden gelebilecek tüm tehlikeye karşı barınağın artık korunaklı olduğunu aktaran Bilen, “Balıkçıların fırtına, deprem gibi durumlara karşı artık en azından korunacakları bir alan var. Fırtına ve dalgalara karşı çok güzel oldu. Balıkçılar artık, sanki kendi evlerindeymiş gibi olacaklar. Çok rahat edecekler. Hava muhalefetinden dolayı burada herhangi bir sıkıntı olmayacak. Yanaşmalardan dolayı bir sıkıntı olmadığı sürece balıkçılar burada güvende” dedi.

Bilen, 300 kapasiteli olan barınağın yapılan çalışmalarla artık 600’ün üzerinde tekneye hizmet verebileceğini bildirdi.

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]

Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar