Haber Hatay

Hatay'ın Tarihi Meclis Binası ve Adalı Konağı Yeniden İnşa Ediliyor

Hatay'ın tarihi meclis binası ve yanındaki Adalı Konağı, 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerde zarar görmüş ve yıkılmıştı.


Hatay’ın Tarihi Korunuyor…

Asrın felaketi olarak adlandırılan 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerde zarar gören 95 yıllık Hatay valilik binası ile Fransız Mimar Leon Benju tarafından 1927’de inşa edilen ve Hatay Devleti’nin Türkiye’ye katıldığı 29 Haziran 1939’a kadar bir yıl meclis binası olarak hizmet veren binanın yapımı için projeler tamamlandı.

Projenin kabulünün ardından uzman ekipler tarafından başlatılan çalışmalarda tarihi meclis binası ile yanındaki Adalı Konağı’nın yeniden inşası için ilk aşama olan kültür molozlarından ayrıştırma işlemleri yapıldı.

Sağlam bir temel üzerine inşa edilecek tarihi meclis binasının mimari ve statik projeleri de Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu onayına sunuldu. Meclis binası ve Adalı Konağı, fore kazık üzerine yeniden inşa edilerek 2025’te hizmete sunulacak..

“Eski halinden daha sağlam olacak”

Hatay Valisi Mustafa Masatlı, tarihi meclis binası ve Adalı Konağı’nın inşa edildikleri dönemin izlerini taşıması sebebiyle kent hafızasında çok önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, “Depremler sonucu her iki yapıda da tam göçme meydana geldi. Buradaki ilk amacımız yıkıntının ayrıştırılarak yapının nitelikli parçalarına mümkün olduğunca ulaşabilmek ve yapılacak rekonstrüksiyon (yeniden yapım) çalışmalarında bunları kullanabilmektir. Ayrıştırma işlerinin tamamlanmasının ardından da temel yapı ve taşıyıcı sistemi, yeni teknolojilerle yeniden inşa edilecek ve bu sefer 120 kazıktan oluşan bir temel üzerine çok daha sağlam ve çok daha uzun süreler kente hizmet verecek şekilde inşa edilecek. 6 Şubat depremlerinin yıl dönümü yaklaşırken, ilimizin simgesi olan yapının ayrıştırma işlemleri tamamlanmıştır. Rölöve çalışmaları devam etmektedir. Meclis binasının mimari ve statik projeleriyle şubat ayında koruma kurulunun onayından da geçeceğini ümit ediyoruz. Kurul onayının akabinde de zeminin iyileştirme çalışmalarına başlanacak. İnşallah ondan sonra binayı eski halinden daha sağlam, daha iyi ve daha güzel şartlarda ihyası ve inşasıyla görme imkanına sahip olacağız” dedi.

Her iki yapının fore kazık imalatının 45 günde gerçekleştirilmesini öngördüklerini de sözlerine ekleyen Vali Masatlı, projenin 2025’in sonuna doğru tamamlanmasını hedeflediklerini kaydetti.

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]

Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar