Haber Hatay

Hatay Belediye Başkanı: Gelecek Nesillerimizde Umudu Saklıyoruz

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, UNESCO tarafından Uluslararası Bilgiye Evrensel Erişim Günü olarak ilan edilen ‘İstanbul’un Estetik Direnişi’ programına konuk oldu.


Belediye başkanları ve alanında uzman konuşmacıların da katıldığı programda deprem önlemlerinden kentin sürdürülebilirliğini sağlamak için atılacak adımlar gibi birbirinden farklı konula ele alındı.

“UNESCO Öğrenen Şehri: Hatay” başlıklı konuşmasında şehrin tüm dünyaya örnek olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “Hatay’ımız 2017 yılında UNESCO tarafından ‘Gastronomi Şehri’ unvanını aldı. Hatay’ın müthiş bir birikimi var. Yüzyıllarca ticaret merkezi olan şehrimiz enlerin ve ilklerin şehri. Buğday ilk olarak burada ehilleştirilmiş, ilk ışıklandırılan caddenin burada olması ve ilk gayrı resmi olimpiyatlar da burada yapılmış olmasından dolayı Hatay oldukça önemli bir konumda. 27 kültürün yaşadığı şehrimizde 600’ün üzerinde yemek çeşidimiz var. Gastronomi şehri olmakla beraber Öğrenen Şehir ağına da katıldık” dedi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, UNESCO tarafından Uluslararası Bilgiye Evrensel Erişim Günü olarak ilan edilen ‘İstanbul’un Estetik Direnişi’ programına konuk oldu.

6 Şubat’ta depreminde Hatay’da yaşanan acı tablo hakkında da konuşan Başkan Lütfü Savaş, “ Çok büyük bir deprem yaşadık. Yaşamış olduğumuz bu zor günlerde bizlere destek olan herkese çok teşekkür ederiz. Ben 15 yıldır belediye başkanıyım. Çok şey kattığımız şehrimizde saniyeler içinde her şeyimizi kaybettik. Ama hiçbir zaman umutsuz olmadım. Acımız çok büyük ve binlerce insanımızı kaybettik. Üçüncü günden itibaren belediyeler, resmi kurumlar, sivil toplum kuruluşları ve birçok iş insanı bizlere yardımda bulundular. Üniversiteler de farklı görüş ve siyasi düşüncelere sahip gençlerimiz de Hatay’ı ayağa kaldırmak için çok gayret ettiler. Çocuklarımız öğrenme konusunda ve yapmış oldukları paylaşım konusunda örnek oldular herkese. Gelecek nesillerimizden umutluyum” diye konuştu.

Başkan Savaş, deprem öncesi ve sonrasında şehrinde hiçbir siyasi ayırım gözetmeksizin hizmet yaptıklarını her zaman Hatay’ı yeniden ayağa kaldırmak ve toplumu kalkındırmak olduğunu söyledi.

Hatay’ın birçok bölgesinde projeler ve hazırlıklar yapmış olduklarını da sözlerine ekleyen Savaş, “Daha önce Hatay’ımız da 7 defa deprem olmuş. Biz Hatay’da mikro bölgeleme ve 90 bin hektarda zemin etüd çalışması yapmıştık. 2013 yılında da Kentsel Dönüşüm Yasası çıktığında 35 hektarlık alanda da çalışmalarımıza başlamıştık. Riskli alanları da belirlemiştik” dedi.

Kaynak: İHA
Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]

Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar