Haber Hatay

Hatay'a Yeni Devlet Hastaneleri Müjdesi!

Depremden sonra 65 bin metrekarelik Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve 200 yataklı İskenderun Devlet Hastanesi hizmete girdi!


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 6 Şubat’taki depremlerden sonra inşa edilen Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile İskenderun Devlet Hastanesi’nin resmi açılış töreninde yeni sağlık yatırımları hakkında da bilgiler verdi.

Erzin’de 100 yataklı, Altınözü’nde 120 yataklı, Payas’ta ise 100 yataklı devlet hastanelerini de 3 ay içinde hizmete açacaklarının müjdesini veren Koca, 1000 yataklı Hatay Şehir Hastanesinin proje çalışmalarının da bitmek üzere olduğunu duyurdu.

Resmi açılışı yapılan iki hastanenin bölgenin sağlık hizmeti ihtiyacını karşılayacağını söyleyen Bakan Koca, “Hükümetlerimiz döneminde Hatay merkez ve ilçelerine yapılan hastanelerimiz için bugüne kadar 12 milyar yatırım yapıldı. Depremin ardından iki ayda yapımını tamamlayıp açılışını yaptığımız 300 yataklı Defne Devlet Hastanemiz tam kapasiteyle hizmetine devam ediyor. 100 yataklı Arsuz Devlet Hastanesini, 30 yataklı Belen Devlet Hastanesini, 100 yataklı Hassa Devlet Hastanesini depremin hemen ardından Hataylı kardeşlerimizin hizmetine sunduk. Hatay’da görevli 1548’i hekim ve uzman hekim olmak üzere 14 bin sağlık çalışanımıza ek olarak 2 bin 385’i hekim ve uzman hekim olmak üzere 14 bin 803 yeni sağlık çalışanı daha görevlendirdik. Sağlık çalışanı sayısı öncekine göre yaklaşık iki katına çıkmış oldu” dedi.

Depremden sonra 65 bin metrekarelik Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve 200 yataklı İskenderun Devlet Hastanesi hizmete girdi!

Depremden sonra bir yıl gibi kısa bir sürede tamamladıkları 65 bin metrekare kapalı alana sahip Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile 30 bin metrekare kapalı alana sahip 200 yataklı İskenderun Devlet Hastanesini hizmete açtıklarını aktaran Koca, şehir hastanesi hariç hizmete açtıkları hastanelerle 6 Şubat öncesindeki yatak kapasitesinin üzerine çıktıklarını söyledi.

Yatırımlarla Hatay’ı bölgenin sağlık merkezi yapmaya kararlı olduklarının altını çizen Koca, “Hatay’ımız, Türkiye Yüzyılı vizyonunun tezahür ettiği örnek kent olacak. Daha büyük eserlerle, daha büyük gururlar yaşayacağımız günler çok yakın, gereken irade, azim ve umuda sahibiz. Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile İskenderun Devlet Hastanesi kaybettiğimiz canların hatırasına saygının birer eseridir, sizlere karşı görev duygumuzun sonucudur. Bu hastanelerde verilecek hizmetler, bizim için kayıplarımızı yad etme anlamına da gelecektir” dedi.

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]

Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar