Haber Hatay

Deprem Bölgesinde Yeni Bir Umut: 46 Bin Konutun Kura Çekimi 1 Şubat'ta!

Kahramanmaraş ve Hatay'da 1 Şubat'ta 46 bin deprem konutunun kura çekimi gerçekleşecek. 6 Şubat'ta ise anahtar teslimleri başlayacak.


İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, deprem bölgesinde yaptığı incelemenin ardından yaptığı açıklamada 1 Şubat’ta yapımı tamamlanan 46 bin deprem konutunun kura çekiminin yapılacağını, 6 Şubat’ta ise konutların anahtar teslimlerinin başlayacağını söyledi.

Depremlerin yıl dönümünün yaklaştığını anımsatan Karaloğlu, 6 Şubat tarihinin içinde olduğu haftada kaybedilen canlar için anma etkinlikleri düzenleneceğini söyledi.

Kahramanmaraş ve Hatay'da 1 Şubat'ta 46 bin deprem konutunun kura çekimi gerçekleşecek. 6 Şubat'ta ise anahtar teslimleri başlayacak.

1 Şubat saat 16.00’da ilk kura törenini yapacaklarını ifade eden Karaloğlu, “41 bini şehir merkezlerinde, 5 bini de köylerde olmak üzere 46 bin konutumuz kura çekimi için hazır. İnşallah 1 Şubat’ta kuralları çekeceğiz ve 6 Şubat itibarıyla da anahtar teslimine başlayacağız. Vatandaşımız bir senedir önce çadırda sonra konteynerde epeyce sıkıntı çekti. İnşallah bu gördüğünüz daire, binalarda parkıyla, bahçesiyle, yoluyla kendilerine yakışır bir şehir yaşantısına kavuşacaklar. Kardeşlerimiz inşallah kısa zamanda yeni yaşam alanlarında, kalıcı konutlarda yaşamına devam edecek” dedi.

Karaloğlu, deprem konutlarının Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü ile Emlak Konut eliyle yapılsa da bölgedeki tüm operasyonların AFAD üzerinden yürütüldüğüne işaret etti.

Kura çekimi öncesi Hatay ve Kahramanmaraş’ta kura çekilecek konutlarda incelemelerde bulunduğunu ifade eden Karaloğlu, “Konut alanlarında özellikle devam eden alt yapıları yeniden gözden geçirdik. Sorunumuz varsa onların çözümüyle ilgili hep beraber çözüm üretmeye çalıştık. Şimdi de yerinde bir inceleme yapıyoruz. Biz vatandaşa anahtarı verip de buraya gönderdiğimizde vatandaşımız bir sorunla karşılaşmasın, gelsin huzur içerisinde burada yaşamına devam etsin diye bir gayretimiz var” dedi.

Kahramanmaraş ve Hatay'da 1 Şubat'ta 46 bin deprem konutunun kura çekimi gerçekleşecek. 6 Şubat'ta ise anahtar teslimleri başlayacak.

Konutların bulunduğu alanlarda okul, cami, park, alışveriş merkezi gibi sosyal ve ekonomik ihtiyaçların giderilmesi için de inşa çalışmalarının sürdüğünü aktaran Karaoğlu, “Çok yoğun bir çalışma var. Depremden sonra 45. gün temeller atıldı. Biz daha çok rezerv alan dediğimiz şehrin bitişiğindeki alanlarda, yeni konutlar yaptık ama şimdi döndük artık yıkılan şehir merkezlerinde devam eden konut alanlarımızda da incelemelerde bulunacağız. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızca dışarıda, rezerv alanlarda değil şehir merkezinde yıkılan bölgelerin yeniden ihyası ve inşasıyla ilgili yoğun çalışma var. İnşallah bundan sonra şehir merkezlerinin ayağa kalkmasıyla ilgili de çalışmalarımız devam edecek” ifadelerini kullandı.

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]

Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar