Haber Hatay

Arsuz'da Bahar Kutlaması: Başkan Üstün, Barış ve Kardeşlik Mesajı Verdi

Arsuz Belediye Başkanı Sami Üstün, 30 Mart Bahar Bayramı'ndan sonra Evvel 14 Nisan Bahar Bayramı'nda da birlik ve beraberlik kahvaltısı düzenledi.


Arsuz Belediye Başkanı Sami Üstün, 30 Mart Bahar Bayramı(Ğid-il Sabatağş)’ın ardından kutlanan ve yine baharın gelişini temsil eden Evvel 14 Nisan Bahar Bayramı(Evvel Nisan)’nda da birlik ve beraberlik kahvaltısı kurdu. Yumurtaların depremin yaralarının sarılması, barış, huzur ve kardeşlik için tokuşturulduğu kahvaltıda renkli görüntüler ortaya çıktı.

Arsuz Belediyesi Nikah Salonu’nda düzenlenen kahvaltıya CHP Hatay Milletvekilleri Mehmet Güzelmansur, Nermin Yıldırım Kara, Servet Mullaoğlu, Arsuz Garnizon Komutan Vekili Ütğm. Şükrü Anıl Duran, Önceki Dönem Milletvekilleri Suzan Şahin, İsmet Tokdemir, kurum amirleri, siyasi parti ilçe başkanları, meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, iş insanlar ve vatandaşlar katıldı.

Konuşmasında geleneksel ve kültürel bayramları yaşatmanın önemine dikkat çeken Arsuz Belediye Başkanı Sami Üstün, “Bayram sevinçtir, diriliştir, yeniliktir, bayram coşkudur, kötülüklerin yerini iyiliklere terk ettiği bir süreçtir. Bu bayramlar; küskünlerin barıştığı, barışın sürekli hâkim kalındığı bu güzel günlerde etkinliklerimizi geleneksel hale getirdiğimiz bayramlarımızdır. Elbette ki yaşadığımız büyük zorlukların hemen ardından bu etkinliğin çok farklı bir anlam ve önemi var. Elbette ki 6 Şubat depremini unutmadık. Elbette ki kaybolan hayatlarımızı, canlarımızı, geçmişimizi, kaybolan bütün duygularımızı unutmuş değiliz. Ama bayram yeniden bir başlangıç yapmaksa, bugüne denk gelmesi, birbirimize omuz omuza tutunarak, ayağa kalkarak ve özellikle bahar bayramına denk gelen bu sevincin daim olması temennisiyle hepinizi tekrar tekrar saygı ve selamlarımla hürmet ederek hoş geldiniz diyorum.  14 Nisan diye adlandırılan halkımız tarafından Evvel Nisan olarak bilinen bahar bayramı; Anadolu’da ve Ortadoğu’da gerek nevruz Bayramı gerek paskalya bizde de Ğiyt-İl Sabatağş şeklinde de çeşitli etkinliklerle anılan bir bayramdır.  Bugün de bizleri bir araya getiren bu güzel coşkudan ve sizlerin de teşriflerinizden dolayı hepinize sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

Kahvaltı ve geleneksel yumurta tokuşturma ritüelinin ardından kutlama alanına geçen Başkan Sami Üstün, orada tüm esnaflara hayırlı işler dileyerek, vatandaşlarla tek tek selamlaştı ve bayramlarını kutladı.

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]

Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar