Haber Hatay

Türk Askerinin Hatay'a Girişinin Yıl Dönümü Kutlandı

Türk askerinin Hatay’a İskenderun üzerinden girişinin 85. yıldönümü İskenderun’da törenle kutlandı.


Kurtuluş savaşı sonrası misak-i Milli sınırları dışında ve 20 yıl Fransız esareti altında kalan Hatay, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatına kadar verdiği diplomasi mücadelesinin ardından, kurulan Hatay Devleti’nin 1938 yılında ilhakıyla anavatana katıldı.

Türk Askerinin 5 Temmuz 1938’de Hatay’a İskenderun’dan girişinin yıldönümü kentte her yıl ‘Gurur günü’ olarak bu tarihte törenlerle kutlanıyordu. On bir ili vuran, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremleri sonrasında Hatay’ın İskenderun ilçesinde de yaşanan zemin çökmesi, törenlerin yapıldığı Atatürk anıt alanını zaman zaman sulara teslim etmeye başladı.

Alanın sularla kaplı olması nedeniyle ilk kez Türk Askerinin Hatay’a girişi 5 Temmuz çelenk sunma töreni Hanefi Uysal Ortaokulu bahçesinde düzenlendi. Törene Kaymakam Murat Sefa Demiryürek, Garnizon ve 39. Mekanize Piyade Tugayı Komutanı Tuğgeneral Hakan Tutucu, Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, İlçe Emniyet Müdürü Nevzat Güneş, İlçe Jandarma Komutanı Yusuf Yıldırım, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Haytaz askeri ve sivil erkan, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

ATANIN MANEVİ HUZURUNA ÇELENK SUNULDU

Kaymakamlık, garnizon ve Belediye Başkanlığı Atatürk’ün manevi huzuruna saygı çelengi sundu.

Saygı duruşu ve istiklal marşımızın ardından İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı gönün önem ve anlamını belirten konuşmasında “6 Şubatta yaşanan asrın felaketi nedeniyle içimiz buruk olarak, müzik etkinlik eğlence programları olmadan, kurtuluşumuza vesile olan başta gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehitlerimizi minnetle yad edeceğiz” dedi.

TOSYALI: İSKENDERUN’UMUZ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

İskenderun’un kurtuluşunun sadece geçmişte yaşanan bir olay olmadığının altını çizen Belediye Başkanı Fatih Tosyalı “Bu zafer günümüzü ve geleceğimizi şekillendiren bir mirastır. Bu nedenle bu kutlu günü sadece bir anma töreni olarak değil aynı zamanda geleceğe yönelik umutlarımızı ve hedeflerimizi yeniden gözden geçirme fırsatı olarak da değerlendirmeliyiz. İskenderun’umuzun kurtuluşunun 85.yıl dönümünde hep birlikte İskenderun’umuzu ülkemizin göz bebeği haline getirebilmek için çalışacağız” diye konuştu.

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]

Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar