Haber Hatay

Türkiye'de Enflasyonla Mücadele Öncelikli! TCMB Anketi Bugün Yayınlanıyor

Haftanın son işlem gününde jeopolitik riskler ve enflasyon piyasalarda belirleyici olacak. İsrail-İran gerginliği risk iştahını baskılayabilir.


Türkiye

Haftanın son işlem gününe jeopolitik riskler ile başlıyoruz. İsrail-İran gerginliği piyasalarda risk iştahını baskılaması beklenebilir. IMF ve Dünya Bankası Bahar Toplantılarında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yurt içinde en büyük zorluğun yüksek enflasyon olduğunu, fiyat istikrarını sağlamanın ve enflasyonu tek haneye indirmenin en büyük öncelikleri olduğunu belirtti. Para politikasında sadeleşme ve normalleşme sürecinin devam ettiğini söyledi.

Yurt içinde bugün TCMB tarafından piyasa katılımcıları anketi yayınlanacak .Orta Doğu’dan gelecek haber akışları piyasa fiyatlamaları üstünde volatiliteye neden olması beklenebilir

Euro Bölgesi

Piyasalar, İsrail-İran arasındaki gelişmeleri yakından izliyorlar .İsrail'den İran'a misilleme saldırısı yapıldığı belirtiliyor. Küresel piyasalarda, risk iştahı baskı altında ve jeopolitik risklerdeki artış devam ederse, bu baskının da sürmesine neden olacaktır. Avrupa cephesinde yetkililer dezenflasyon sürecine ilişkin güvenin tam olduğu yönünde görüş bildirirken, gelecek toplantıya ilişkin faiz indirimine gidilmesinin uygun olacağını belirttiler. Ayrıca ilk faiz indiriminin ardından enflasyon verisinin izleneceği, Fed’e değil verilere bağlı olunacağını vurgulandı. Bu sabah açıklanan verilerden,  İngiltere perakende satışlar beklentilerin altında %0 ,0 ile yatay , Almanya ÜFE martta aylık bazda %0,2 ile beklentilerin üstünde  yıllıkta ise %-2,90 ile beklentilerin altında açıklandı.

Bugün veri akışı sakin. Orta Doğu’dan gelecek haber akışları piyasa fiyatlamaları üstünde volatiliteye neden olması beklenebilir.

ABD

İsrail'den İran'a misilleme saldırısı yapıldığı haberleri sonrası küresel piyasalarda risk iştahının baskı altında olduğu bir güne başlangıç yapıyoruz. Jeopolitik risklerdeki artış devam ederse, bu baskının da sürmesine neden olacaktır. Bu haftanın genelinde, ABD'de açıklanan verilerin etkisi fiyatlamalar üzerinde sınırlı kalırken, Fed Başkanı Powell ve üyelerin konuşmaları, piyasaları hareketlendirdi. Fed kanadından gelen açıklamalar, faiz indirimini ötelemeye devam ediyor. En son iki Fed üyesi, faiz indirimi konusunda aceleci olunmaması gerektiğini vurguladı. Bugün içinde Fed üyelerinin konuşmaları takip edilebilir. Fed'in faiz indirimi beklentileri şimdilik eylül ayına ertelenmiş durumda. Bundan sonraki süreç içinde ABD verileri ve Fed üyeleri, bu beklentileri şekillendirecektir.

Bugün için ABD'de veri takvimi sakin. Orta Doğu’dan gelecek haber akışları piyasa fiyatlamaları üstünde volatiliteye neden olması beklenebilir.

Kaynak: Hibya
Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]

Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar