Haber Hatay

Japonya'da Beklenmedik Düşüş: Faiz Artışı Belirsizliğe Sürüklendi

Japonya'da Mart ayında çekirdek enflasyon yıllık %2,4 artarak yavaşlarken, fabrika üretimi Şubat ayında beklentilerin aksine %0,1 düştü.


Japonya'da Mart ayında çekirdek TÜFE’nın yıllık %2,4 artması ki bu yavaşlama demek ve fabrika üretiminin Şubat ayında %1,4’lük artış beklentisine karşın, bir önceki aya göre beklenmedik bir şekilde %0,1 düşüş göstermesi, Japonya Merkez Bankası'nın radikal parasal teşvikten çıktıktan sonra faiz oranlarını ne kadar sürede tekrar artırabileceğine dair belirsizliği artırdı.

Ekonomideki bir takım zayıf işaretler, merkez bankasının bir sonraki faiz artırımını yavaşlatmasına neden olabilir ki bu da yatırımcılara yen satmaya devam etmeleri için bir bahane sunmasına imkan verir ve Japon yetkililerin para birimini desteklemek için piyasaya müdahale etmeleri yönündeki baskıyı devam ettirir.

Yumuşak Japon enflasyonu ve güçlü ABD enflasyonunun çifte darbesi doları 152 yen'e kadar itebilir ve Japonya'nın kararlılığını test edebilir.

ABD ekonomisi dördüncü çeyrekte önceki tahminlerden daha hızlı büyüdü; bu büyüme, güçlü tüketici harcamaları ve fabrikalar ile sağlık tesisleri gibi konut dışı yapılara yapılan iş yatırımlarının da etkisiyle gerçekleşti.

Geçtiğimiz çeyrekte temel enflasyon baskılarının hafiflediğini de gösteren rapor, ABD merkez bankasının Haziran ayından itibaren faiz indirimine başlayacağı yönündeki beklentileri değiştirmedi. ABD’de dördüncü çeyrek GSYH'ye ilişkin üçüncü tahmininde, gayri safi yurt içi hasılanın geçen çeyrekte yıllık bazda %3,4 arttığını, daha önce bildirilen %3,2 oranından yukarı doğru revize edildiğini gördük.

ABD Merkez Bankası politika yapıcılarından Waller’ın faizleri düşürmek için acelesi olmadığını söylemesinin ardından dolar euro karşısında değer kazandı. 07:55 itibariyle ise son durum da dolar endeksi %0,12 artışla 104,55'e, euro ise %0,37 düşüşle 1,0786 dolara gerilemiş durumda.

MSCI'nın dünya çapındaki hisse senedi göstergesi %0,01 puan düşerek (temelde hiçbir değişiklik olmadan) 782,93'e geriledi. Endeksin ilk çeyrekte yüzde 7'nin üzerinde kazanç kaydetmesi bekleniyor.

ABD Hazine tahvili getirileri, enflasyon verileri öncesinde hafif yükseliş kaydetti.

Gösterge ABD 10 yıllık tahvil getirisi %4,a196'dan %4,206'ya yükseldi.

Petrol fiyatları, OPEC+'nın üretim kesintilerindeki seyrini sürdürmesi, Rusya'nın enerji altyapısına yönelik devam eden saldırılar ve ABD'deki azalan sondaj kulesi sayısının ham petrol arzını daraltması beklentisiyle ayı yükselişle kapattı. ABD ham petrolü %2,04 artışla varil başına 83,01 dolara ve brent %1,64 artışla varil başına 87,5 dolara yükseldi.

Bugünün dünya piyasaları için ana olayı, Asya günü sona erdiğinde ve Avrupa'nın ve ABD hisse senedi ve tahvil piyasalarının çoğunun Paskalya nedeniyle kapalı olduğu zaman gelecek olan ABD PCE enflasyon verileri olacak.

BIST100 endeksinde hisselere kendi sektörleri içinde F/K, PD/DD ve FD/FAVÖK çarpanları üzerinden baktığımızda üç kriterde de sektöre göre ucuz olan hisseler; KCHOL, SAHOL, THYAO, TCELL ve TOASO olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu 5 hisse de model ve izleme portföyümüzde yer almaktadır. Öne çıkardığımız iki hisse olarak THYAO ve TOASO’yu verebiliriz.

Manşet haberleri

ECB üyesi Villeroy, Paris Dauphine Üniversitesi'nde yaptığı açıklamada, ECB’nin muhtemelen bu baharda "ölçülü" faiz indirimine başlayacağını ve bunun ABD Merkez Bankası'nın (Fed) zaman çerçevesinden bağımsız olarak gerçekleşmesi gerektiğini belirtti. Öte yandan Villeroy, enflasyonun ECB'nin yüzde 2'lik hedefinin uzun bir süre altında kalması durumunda Merkez Bankası'nın faiz oranlarını daha agresif bir şekilde düşürmek zorunda kalma riskiyle karşı karşıya kalacağını da sözlerine ekledi.

Japonya meclisi, 2024 mali yılı için 112,5 trilyon yenlik (744 milyar dolar) bütçeyi yasalaştırdı. Mali yıl bütçesinin finanse edilmesi amacıyla Japonya hükümeti 35,4 trilyon yen (233 milyar dolar) devlet tahvili ihraç edecek.

Seçimlere çok az bir süre kala döviz mevduatlarına ilginin arttığı görülüyor. TL mevduata verilen cazip faiz oranlarına rağmen TL mevduatları yaklaşık 100 milyar lira düşerken döviz mevduat hesapları 3,6 milyar dolar artış gösterdi.

Uzmanlar bu ilginin seçimlerden sonra dövizin artacağına yönelik beklentilerden kaynaklandığını söylüyor.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) üyeleri, ADR’de tanımlı ambalaj kullanımı ile tehlike etiket ve işaretlerinde

hatalı uygulamalar nedeniyle AB ülkelerinde ciddi cezai yaptırımlarla karşılaşıyor.

Türkiye, turizmini en çok geliştiren ülke; Kartlı ödeme sistemlerinde dünyanın önde gelen kuruluşlarından Visa’nın araştırmasına göre Türkiye, 2023 yılında ziyaretçi sayısı ve yabancı kart kullanımında yüksek çift haneli büyüme kaydederek, tüm zamanların turizm rekorunu kırdı.

Emekli promosyon kampanyasında kamu bankalarının başlattığı 8-12 bin lira banka promosyonu ödenmesine özel bankalar da dahil edildi. SGK, belirlenen tutarların asgari seviyede olduğunu ve bankaların kendi uygulamaları doğrultusunda promosyon miktarlarının artırılabileceğini altını çizdi.

CarrefourSA 2023 yılı 12 aylık konsolide olmayan net dönem karı 1.204.196.000 TL (Önceki 1.160.897.000 TL).

Çimsa 2023 yılı 12 aylık konsolide net dönem karı 2.490.891.000 TL (Önceki 4.077.465.000 TL).

Esenboğa Elektrik 2023 yılı 12 aylık konsolide net dönem karı 231.444.494 TL (Önceki -747.690.736 TL).

Goodyear Lastikleri 2023 yılı 12 aylık konsolide olmayan net dönem zararı 444.544.318 TL (Önceki -769.959.024 TL).

Netaş Telekomünikasyon 2023 yılı 12 aylık konsolide net dönem karı 99.670.615 TL (Önceki -30.567.570 TL).

 

Kaynak: Hibya
Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]

Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar