Haber Hatay

Hatay'da Tütündeki Verimlilik Çiftçileri Sevindirdi

Depremin vurduğu Hatay’ın bereketli Amik Ovası'nda tütünde ilk kırım gerçekleştirildi ve verimlilik çiftçiyi mutlu etti.


Kahramanmaraş merkezli depremlerde en büyük hasar Hatay’da meydana gelmişti. Enkaz kente dönen Antakya’da vatandaşlar, hayatlarını idame ettirebilmek için üretmeye devam ediyor. Bereketli Amik Ovası'nda çok sayıda tarım ürünü yetiştiriliyor ve Türkiye’nin dört bir yanında ve yurt dışına gönderiliyor. Amik Ovası’nın bereketli topraklarında yetişen tütünde de ilk kırım gerçekleşti ve verimlilik çiftçiyi mutlu etti. Haziran ayının son günlerinde başlayan kırımın 2 ay daha devam etmesinin beklendiği belirtildi.

“Tütün ektik, yeni mahsullerimiz güzel ve bayağı verimli”

Mahsullün verimli olduğunu ve tütünde kırımın 2 ay daha devam edeceğini dile getiren Çiftçi Abdulkadir Almaz, “Depremde biraz yıprandık ama devletimiz sayesinde şükür atlattık ve ayaktayız. Tütün ektik, yeni mahsullerimiz güzel ve bayağı verimli. Depremden dolayı toplamakta geç kaldık ama hasattan memnunuz. Fiyatlar belli olduğunda daha mutlu olacağız. 2 ay oldu ekeli, tütünde kırım 2 ay daha sürer. Depreme rağmen durmadık, yola devam ettik. Ailecek çalışıyoruz, amele bulamıyoruz. Bu sene amele sıkıntımız var depremden dolayı. Bunu kurutmaya alıyoruz, askıda. Sonra da şirketlerimiz İzmir’den geliyor ve teslim ediyoruz. Paramızı alıyoruz, paramızı aldığımızda seviniyoruz tabi” ifadelerini kullandı

Kaynak: İHA
Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]

Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar