Haber Hatay

Fuat Tosyalı'ya Japonya'dan Prestijli Ödül!

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, Türkiye-Japonya arasındaki iş birliğine katkıları nedeniyle Japonya Büyükelçiliği'nden Büyükelçi Ödülü'ne layık görüldü.


Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, Türkiye-Japonya arasındaki iş birliğine yönelik katkıları ve işbirliği nedeniyle Japonya Büyükelçiliği tarafından Büyükelçi Ödülü’ne layık görüldü. Japonya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde düzenlenen törende İşadamı Tosyalı, ödülü’nü Japonya’nın Türkiye Büyükelçisi Katsumata Takahiko’nun elinden aldı.

Ödül törenine Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Kemal Bozay, Japonya’nın Türkiye Büyükelçisi Katsumata Takahiko, Belçika ve Cezayir büyükelçileri ve Japonya Büyükelçiliği çalışanları katıldı. Törende Fuat Tosyalı’yı oğlu, aynı zamanda Tosçelik İcra Kurulu Yöneticisi ve Tosyalı Toyo Çelik A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Şerif Tosyalı ile İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı da yalnız bırakmadı.

Fuat Tosyalı’ya istihdam ve yatırım ekonomisiyle Türkiye’nin profilini yücelttiği için teşekkür eden Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Kemal Bozay, “Bu ödül Japonya ile 2013 yılında stratejik ortaklık seviyesine çıkardığımız ilişkilerin her alanda derinleşmeye devam ettiğini göstermesi açısından mutluluk verici ve çok önemli bir dönüm noktasıdır. Japonya, ile iş birliği alanlarımızı çeşitlendirmek, ekonomik iş birliğimizin önemli veçhesini oluşturan karşılıklı yatırımları artırmak ortak hedefimizdir. Sayın Fuat Tosyalı başta olmak üzere iş insanlarımızın, bu hedeflerimize ve çabalarımıza verdikleri katkılardan mutluluk duyuyoruz. Sayın Tosyalı, 3 önemli kıtada iş yapan, 100’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren, binlerce kişiye istihdam sağlayan bir iş insanı olarak demir çelik sektöründe Türkiye’nin gurur verici bir markası haline gelmiştir.  Bu ödülün Japonya-Türkiye diplomatik ilişkilerinin tesisinin 100. yıldönümüne denk gelmesinin de büyük bir anlam taşıdığına inanıyorum. Sayın Fuat Tosyalı’ya bu vesileyle Türkiye’yi ileriye taşıyacak tüm çalışmaları ve küresel olarak Japonya dahil diğer bütün bölgelerde yapacağı yatırımlar için başarılar diliyorum” dedi.

Ödülünü Japonya’nın Türkiye Büyükelçisi Katsumata Takahiko’nun elinden alan Fuat Tosyalı,  Japonya yatırımlarının Türkiye’nin başarılı şirketlerine iyi bir örnek teşkil ettiğini belirterek, “Tosyalı olarak Toyo Kohan şirketiniz ile Tosyalı Toyo çatısı altında uzun süredir başarılı bir iş ortaklığının da ötesinde Japon dostlarımızla güvene dayalı, sıcak, samimi ve içten gelen bir ilişki yürütüyoruz. Bugüne kadar birlikte büyük yatırımlar ve işler yaptık, bir kez olsun birbirimizi kırmadık, her zaman sevgi, saygı ve en önemlisi güven içerisinde, birlikte güzel şeylere imza atmak için çalıştık. Bu karşılıklı saygı ve güvenin sonucunda bugün itibariyle Türkiye’deki en büyük Japon yatırımı olan aynı zamanda Yönetim Kurulu Başkanı da olduğum Tosyalı Toyo eminim sadece ülkelerimizin değil dünya çelik ekosisteminin de en önemli oyuncularından biri olmaya devam edecektir. İnanıyorum ki bizim Japon dostlarımızla uzun yıllardır devam eden, iş ortaklığıyla başlayıp karşılıklı güvene dayalı dostluğa dönüşen bu ilişkimiz, iki ülke arasındaki sosyal, ekonomik ve kültürel ilişkilerin pekişmesine de önemli katkılar sağlayacak, hikayemiz Japonya’nın ve Türkiye’nin başarılı şirketlerine iyi bir örnek teşkil ederek onları da yeni iş ortaklıkları için cesaretlendirecektir. Beni bu ödüle layık gören Japonya Büyükelçiliği’ne teşekkür ederim. Bu ödüle layık olmak için gelecekte de Türk Japon ilişkilerinin güçlenerek gelişmesine her zaman en büyük desteği sağlayacağım” dedi.

Japonya’nın Türkiye Büyükelçisi Katsumata Takahiko da ödülün anlamına değinerek, “Japonya Hükümeti, Türkiye-Japonya arasındaki iş birliğine yönelik olarak Sayın Fuat Tosyalı’nın uzun yıllar boyunca yapmış olduğu katkılar sebebiyle kendisine Büyükelçi Ödülü verme kararı aldı. Japonya-Türkiye diplomatik ilişkilerinin tesisinin 100. yıldönümü olarak kutlamaya değer bu unutulmaz senede bu töreni gerçekleştirmekten büyük onur duyuyoruz. Tosyalı Toyo’nın başarısı iki ülke arasındaki ilişkilere katkıda bulunmakta olup, bu Sayın Fuat Tosyalı’nın tutkusu ve çabalarıyla mümkün olmuştur. Ayrıca Sayın Fuat Tosyalı’nın liderliği altında Tosyalı Toyo, çelik üretim sürecinde emisyonları en aza indirmek suretiyle, uluslararası toplumun karbonsuzlaştırma hedefine katkıda bulunmak için ‘yeşil çelik’ projelerinde de aktif olarak yer almaktadır. Sayın Fuat Tosyalı’ya, Japonya’nın Türkiye Büyükelçisi olarak yaptığı muazzam katkılardan dolayı en derin şükranlarımı sunarım” şeklinde konuştu.

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]

Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar