Haber Hatay

Euro Bölgesi Ekonomik Büyüme Tahmininde Düşüş

Avrupa Komisyonu, Euro bölgesi ekonomisinin 2023 yılı büyüme tahminini Eylül ayında %0.8'den %0.6'ya düşürdü.


Avrupa Komisyonu, Euro bölgesi ekonomisinin 2023 yılı büyüme tahminini revize ederek Eylül ayında öngörülen %0.8'den %0.6'ya düşürdü. Bu durum, ekonominin yüksek enflasyon, artan faiz oranları ve zayıf dış taleple boğuştuğu ve bunların hepsinin başlangıçta öngörülenden daha fazla baskı yarattığı bir dönemde gerçekleşti.

Bu yavaşlamaya rağmen Euro bölgesinin teknik bir resesyondan uzak durması bekleniyor. Komisyon, Temmuz-Eylül dönemindeki %0,1'lik daralmanın ardından bu yılın son çeyreğinde büyümenin yeniden canlanacağını ve GSYH'nin bir önceki çeyreğe göre %0,2 artacağını öngörmektedir. İleriye bakıldığında, 2024 yılında büyüme oranının %1,2'ye ulaşacağı ve 2025 yılında %1,6'ya yükseleceği tahmin edilmektedir.

Komisyon beklenen bu toparlanmayı bir dizi faktöre bağlıyor. Güçlü bir işgücü piyasası, sürdürülebilir ücret artışı ve enflasyondaki kademeli gevşeme tüketimdeki toparlanmayı teşvik edecektir. Ayrıca, daha sıkı bir para politikasına rağmen, genel olarak sağlam şirket bilançoları ve Kurtarma ve Dayanıklılık Tesisi tarafından desteklenen yatırımların artmaya devam edeceği öngörülmektedir.

Avrupa Merkez Bankası'nın orta vadede %2,0 seviyesinde tutmayı hedeflediği enflasyonun, 2023'te %5,6 olması beklenirken önümüzdeki yıl %3,2'ye düşeceği ve 2025'te %2,2'ye gerileyeceği tahmin edilmektedir.

Avro bölgesi toplam bütçe açığının bu yıl beklenen %3.2'den 2024'te GSYH'nin %2.8'ine düşeceği ve 2025'te %2.7'ye gerileyerek AB'nin GSYH'nin %3.0'ı olan tavan değerinin altında kalacağı tahmin edilmektedir. Komisyon bu düşüşün başlıca nedeni olarak gelecek yıl enerjiyle ilgili tedbirlerin önemli ölçüde azaltılmasını ve 2025'te aşamalı olarak kaldırılmasını gösteriyor.

Ancak aralarında Fransa, İtalya, Slovakya, Malta ve Belçika'nın da bulunduğu bazı ülkelerin bütçe açıklarının hem gelecek yıl hem de 2025 yılında GSYH'nin %4.0'ünü aşacağı tahmin edilmektedir. Bu durum, AB'nin bu ülkelere karşı disiplin cezası uygulamasına yol açabilir.

Komisyon ayrıca Avro Bölgesi'nin toplam kamu borcunda da bir düşüş öngörmektedir. Bu yıl GSYH'nin %90.4'ü olarak öngörülen bu oranın 2024 yılında %89.7'ye düşmesi ve 2025 yılında da %89.5'e gerilemesi bekleniyor. Bu eğilim yüksek enflasyon tarafından desteklenirken, AB'deki kamu borçlarının ortalama vadesinin uzun olması nedeniyle yüksek faiz oranlarının yeni borç ihracı üzerindeki etkisinin faiz harcamalarını kademeli olarak arttırması bekleniyor.
 

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]

Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar