Haber Hatay

Dün Piyasalarda Karışık Seyir, Bugün ABD Verileri Bekleniyor

Michigan Üniversitesi beklenti anketlerinde hem tüketici beklentilerin hem de enflasyon tahminlerin iyileşmeler görüldü.


Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD’de 4Ç büyüme verisi, Bekleyen Konut Satışları, MNI Chicago PMI verisi ve Michigan Üniversitesi beklenti anketleri takip edildi. ABD ekonomisi 2023 yılının son çeyreğinde yıllık bazda %3,4 büyüme kaydetti. ABD Ekonomisi geçen yılın ilk çeyreğinde %2,2, ikinci çeyreğinde %2,1 ve üçüncü çeyreğinde ise %4,9 büyüme kaydetmişti. Hatırlanacağı üzere ABD 2023 4. Çeyrek verisi için öncü veriler geçtiğimiz aylarda paylaşılmıştı. Ocak ayında paylaşılan öncü veride ekominin %3,3, Şubat ayında paylaşılan öncü veride ise %3,2 büyüme kaydettiği belirtilmişti. Bekleyen konut satışları Şubat ayında beklentinin hafif üzerinde %1,6 artış gösterdi. MNI Chicago PMI verisi için piyasa beklentisi Mart ayında 46,0 seviyesinde gerçekleşmesi yönündeyken, 41,4 açıklanarak beklentilerin altında gerçekleşti. Son olarak Michigan Üniversitesi beklenti anketlerinde hem tüketici beklentilerin hem de enflasyon tahminlerin iyileşmeler görüldü. Cari dönem beklentileri Mart ayında beklentilerin üzerinde 79,4’ten 82,5’e yükseldi. Ankette 1 yıllık enflasyon beklentisi %3,0’dan %2,9’a, 5-10 yıllık enflasyon beklentisi ise %2,9’dan %2,8’e geriledi. Avrupa Merkez Bankası yetkilisi Villeroy dün yapmış olduğu açıklamada faiz indiriminin yakın dönemde başlayabileceğini söyledi. Villeroy katılmış olduğu bir seminerde, bahar döneminde ölçülü bir faiz indiriminin başlanabileceğini ve FED’in alacağı kararlardan bağımsız olarak gerçekleşemesi gerektiğini yineledi. Son dönemde faiz indiriminin gerçekleşeceği kesinlik kazanmasına rağmen zamanlamasına ilişkin AMB yetkilileri arasında fikir birliliğinin henüz oluşmadığını takip ediyoruz. Villeroy da dün yapmış olduğu açıklamada, para politikasının gecikmeli olarak yürürlüğe girmesi nedeniyle çok uzun süre beklenilmesinin ekonomi için zararlı olabileceğini belirtti. Enflasyonun AMB’nin ana hedefi olan %2 hedefinin altında uzun bir süre kalması halinde daha agresif faiz indirimlerininde görülebileceği konusunda uyarılarda bulundu. ABD hisse senedi piyasalarında karışık seyir takip edildi. S&P 500 endeksi %0,11 yükselişle 5.254,35, Dow Jones endeksi %0,12 artışla 39.807,37 seviyesine yükselirken, Nasdaq endeksi %0,12 azalışla 16.379,46 seviyesinden günü tamamladı. Avrupa piyasalarındaki pozitif görünüm korunmaya devam ediyor. FTSE 100 endeksi %0,26 artışla 7.952,62, CAC 40 endeksi ise %0,01 hafif artışla 8.205,81 seviyesinden ve DAX endeksi %0,08 yükselişle 18.492,49 seviyelerinden günü tamamladı. ABD tahvilleri cephesinde, 10 yıllık tahvil faizi %4,20 ve 2 yıllık tahvil faizi %4,62 seviyesinden işlem görüyor. VIX endeksi ise 12,78 seviyesinden 13,01 seviyesine yükseldi.

Bugün ne bekliyoruz? Asya piyasalarında ana endekslerden Nikkei, Hang Seng ve Nifty 50 Kutsal Cuma nedeniyle işlem görmezken, Shanghai endeksinde %0,49 ve Kospi endeksinde %0,04’lük artışlar takip ediliyor. Sabahın ilk saatlerinde Japonya tarafında Sanayi Üretimi, Tokyo TÜFE, Perakende Satışlar ve İşsizlik Oranı yakından takip edildi. Şubat ayında Sanayi üretimi için piyasa verinin %1,3 iken %0,1 daralma izlendi ve yıllık bazda sanayi üretimi %-1,5’ten %-3,4’e gerilemiş oldu. Tokyo TÜFE verisi piyasa beklentisinin hafif üzerinde yıllık bazda %2,6 seviyesinde gerçekleşirken, Japonya Merkez Bankası (BOJ) tarafından yakından takip edilen Çekirdek Tokyo TÜFE verisi %2,4 seviyesinde piyasa beklentisine paralel gerçekleşti. Perakende satışlar verisi Şubat ayında %0,6 artışla yıllık bazda %4,6 seviyesinde açıklanırken, piyasa beklentisi yıllık bazda %2,9 artış göstermesi yönündeydi. Son olarak İşsizlik oranı Şubat ayında beklentilerin üzerinde gerçekleşerek bir önceki ay bulunduğu seviye olan %2,4’ten %2,6’ya yükseldi. ABD vadelileri cephesinde ise Kutsal Cuma nedeniyle işlem geçmiyor. Bugün ABD’de kişisel gelir ve harcamalar, PCE Deflator verisi ve Perakende Stoklar yakından takip ediliyor olacak. Kişisel gelir tarafında Şubat ayı için piyasa beklentisi %0,4; kişisel harcamalar tarafında ise piyasa beklentisi %0,5 artış göstermesi yönündeydi. PCE Deflator verisi için piyasa beklentisi Şubat ayında %0,4 artışla yıllık %2,4 seviyesine yükselmesi yönünde. Son olarak perakende stoklar tarafında ise piyasa beklentisi verinin %0,2 artış göstermesi yönünde.

Gelecek gündemde neler var? Gelecek ABD’de Tarım dışı istihdam verisi, ISM İmalat verisi, Dayanıklı Mal Siparişleri, ADP İstihdamdaki değişim, S&P Global İmalat PMI verisi yakından takip edilecek. Gelecek haftanın öne çıkan verilerinden Tarım Dışı İstihdam verisi için piyasa beklentisi Mart ayında 216 bin seviyesinde gerçekleşmesi yönünde. Bir önceki açıklanan veri 275 bin adet seviyesindeydi. ISM İmalat endeksi için piyasa beklentisi iyileşmeye işaret ederken verinin 47,8’den 48,5’a yükselmesi bekleniyor.

Kaynak: Hibya
Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]

Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar