Haber Hatay

BIST100 Yatay Harekete Geçerken Güven Endeksleri Artıyor, İran-İsrail Gerginliği Tırmanıyor!

BIST100 endeksi yatay bir seyir izlerken, Nisan ayına ilişkin güven endekslerinde artış gözlemlendi.


BİST100 endeksinde yatay başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz.

BİST100 endeksi haftanın ilk işlem gününde 9.645 – 9.831 aralığında %1,9 volatilitede hareket etti. Güne alıcılı başlayan endeks gün sonuna doğru gelen satış baskısı ile güBinü 48 puan aşağıda 9.645 seviyesinden tamamladı. Çarşamba günü olması ile T2 bakiye düzenlemeleri ve jeopolitik gerginliklerin etkisi ile gün içinde volatilite yükselebilir.

TÜİK tarafından Nisan ayına ilişkin güven endeksleri açıklandı. Buna göre Tüketici Güven Endeksi Nisan’da, Mart ayına göre %1,4 artarak 80,5 ile 2023'ün Haziran ayından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Finansal Hizmetler Güven Endeksi, Nisan’da geçen aya göre 3,8 puan artışla 157,4 seviyesine yükseldi.

İran Cumhurbaşkanı Reisi bu yıl ilk yurt dışı ziyaretini Pakistan’a gerçekleştirdi. Pakistan ziyaretinde devlet haber ajansı IRNA'ya konuşan Reisi, "İsrail, İran toprağına saldırırsa, Siyonist rejiminden geriye hiçbir şey kalmayabilir" diye konuştu. İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan da yaptığı açıklamada, Tahran'ın İsrail'de düzenlediği hava saldırısının ardından Avrupa Birliği'nin yaptırımları genişletme kararına tepki gösterdi.

Kaynak: Hibya
Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]

Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar