Haber Hatay

BIST100 Tepki Alımlarıyla Yükseldi, Fed Faiz Kararı Bekleniyor!

BIST100 endeksi haftanın ikinci işlem gününde tepki alımlarıyla %2,7 yükselerek 8.934 puana çıktı. İşlem hacmi 84,1 milyar TL oldu.


BİST100 endeksinde haftanın ikinci işlem gününde tepki alımları hakimdi.  Endeks günü 212 puan yukarıda tamamlarken, işlem hacmi 84,1 milyar TL olarak gerçekleşti. BİST100 endeksi gün en düşük 8.695, en yüksek 8.934 seviyelerini görerek %2,7 volatilitede hareket etti. Bilişim sektörü %4,9, bankacılık %4,9, teknoloji %3,6 değer kazanırken, spor %5,8 değer kaybetti.

Piyasalarda gözler Fed faiz kararına çevrildi.  2023 yılından bu yana Fed’in faiz kararları tabir-i caizse çok bilinmeyenli denkleme dönüştü. Yapılan açıklamalardaki belirsizlikler ve istihdam & enflasyon sarmalından çıkılamaması Fed’in de beklentilerinin ötelenmesine neden oldu. Son iki ayda istihdam piyasalarındaki yukarı yönlü seyrin etkisi ile iç talebin artması enflasyon tarafının beklenti üstü gelmesine neden oldu. Şubat ayına ilişkin enflasyon verilerinde aylık bazda TÜFE beklentiler dahilinde % 0,4 artarken, yıllık bazda artış %3,2 ile piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti. Enflasyonun yukarı yönlü etkisi ile Fed’in beklenen faiz indirimleri ay bazında ötelendi.  Fed Faiz anketlerinde bugünkü Fed faiz kararından faizin sabit kalma ihtimali %99 olurken, 1 Mayıs için bu oran %95 olarak gözükmekte. Piyasalar karar sonrasında Fed başkanı Powell’ın konuşmasına odaklanacakken, bizim beklentimiz bu ay konsensüs beklentiye paralel olarak Fed’in faizleri değiştirmeyeceği yönünde.

Kaynak: Hibya
Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]

Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar