Haber Hatay

BIST 30 Endeksi Rekor Seviyeye Çıktı! Yatırımcıların Dikkatine!

BIST 30 Endeksi son işlem gününde %2.87 yükselişle 9.563 seviyesine yükselerek yatırımcıların yüzünü güldürdü.


Endeks nasıl performans gösterdi

BIST 30 Endeksi son işlem gününde %2.87 yükseliş ile 9,563 seviyesinden günü tamamladı. Gün içi en düşük 9,284 seviyesini gören BIST 30 Endeksi, en yüksek 9,567 seviyesini gördü.

Hisseler endeksi nasıl etkiledi

Son işlem gününde endeks genelinde artışların çoğunlukta olduğunu izledik. TUPRS (44.99 puan) ve THYAO (37.72 puan) endekse en çok pozitif katkı sağlayan şirketler konumunda bulunurken, ASTOR (-2.47 puan) ve ENKAI (-0.89 puan) endekse negatif katkı sağlayan şirketler oldu.

Yabancı aktivitesi nasıl

BIST 30 hisselerinde yabancı payı azalışlarının çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Toplam 30 hissenin 25 tanesinde yabancı payı azalışı görüldü. Yabancı payı günlük bazda en fazla artan hisseler %2.07 ile GUBRF ve %0.68 ile OYAKC olurken, en fazla azalan hisselerin ise %5.13 ile HEKTS ve %4.86 ile KOZAL olduğu göze çarpıyor.

Hacim ne yönde ilerliyor

BIST 30 Endeksi'nde işlem hacminin son bir aylık ortalamasının altında olduğunu görüyoruz. BIST 30 Endeksi'nde 5 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasının üzerine yükselirken, geriye kalan 25 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasına kıyasla ortalama %36 azaldı. Diğer yandan hacmi artış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %3.06 seviyesindeyken, hacmi azalış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %1.79 seviyesinde gerçekleşti.

Hisselerin momentum trendi nasıl

RSI göstergesini incelediğimizde BIST 30 Endeksi hisselerinin 12 tanesinin yukarı yönlü trend bölgesi olan 50 ile 70 seviyesi aralığında yer aldığını görüyoruz. Hisseler özelinde ise FROTO ve TUPRS hisselerinin en yüksek RSI göstergesine sahip olduğunu görüyoruz.

Dünden bugüne öne çıkanlar

Akıllı grafikleri incelediğimizde pozitif tarafta KCHOL, TUPRS ve YKBNK dikkat çekiyor. Negatif tarafta ise ASTOR, ENKAI ve KOZAL ön plana çıkıyor.

 

 

Kaynak: Hibya
Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]

Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar