Haber Hatay

Arsuz'da 2024 yılı Bireysel Basınçlı Sulama Sistemlerine yüzde 50 hibe desteği başvuruları başladı

Arsuz İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, 3 Ocak itibariyle başlayan 2024 yılı Bireysel Basınçlı Sulama Sistemlerine yüzde 50 hibe desteği başvurularının detaylarını paylaştı.


Arsuz İlçe Tarım ve Orman Müdürü Serkan Yılmaz, 3 Ocak itibariyle başlayan 2024 yılı Bireysel Basınçlı Sulama Sistemlerine yüzde 50 hibe desteği başvurularının detaylarını paylaştı. Başvuruların 22 Şubat tarihine kadar dosya halinde tek nüsha olarak Hatay İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü’ne elden teslim edilerek yapılacağını hatırlatan Yılmaz, hedeflerinin modern basınçlı sulama sistemleriyle sulanan arazi miktarını arttırarak sulamanın randımanlı yapılması ve dolayısıyla su tasarrufunun sağlanması olduğunu ifade etti.

Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklemesi hibe programının uygulamasına 2024 yılında da devam edildiğini ifade eden Yılmaz, programla ilgili şu bilgileri paylaştı; “Hibeye esas mal alım tutarı 3.000.000,00 TL’ye kadar olup tebliğ kapsamında kabul edilen başvurularda, hibe sözleşmesinde belirlenen hibeye esas mal alım tutarının KDV hariç % 50’sine hibe yoluyla destek verilir.

Başvuru dosyası 19. Etap Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Uygulama Rehberine göre hazırlanmalıdır. Söz konusu destek ile ilgili İl ve İlçe Müdürlüklerimiz tarafından gerekli tanıtımlar yapılmaktadır.

Bakanlığımızın en önemli desteklemelerinden biri olan Basınçlı Sulama Sistemlerinin desteklenmesinde amacımız önemi her geçen gün giderek artan suyun her alanda olduğu gibi tarım sektöründe de doğru ve dikkatli kullanılmasının sağlanmasıdır. İlimizde suyun en fazla kullanıldığı alan olan tarım kesiminde modern sulama teknikleri kullanılmasına önem vermekteyiz. Bundan dolayı da hedefimiz modern basınçlı sulama sistemleriyle sulanan arazi miktarını arttırarak sulamanın randımanlı yapılması ve dolayısıyla su tasarrufunun sağlanmasıdır.

Destekler; “Tarla İçi Damla Sulama Sistemi Kurulması”, “Tarla İçi Yağmurlama Sulama Sistemi Kurulması”, “Tarla İçi Mikro Yağmurlama Sulama Sistemi Kurulması”, “Tarla İçi Yüzey Altı Damla Sulama Sistemi Kurulması”, “Lineer veya Center Pivot Sulama Sistemi Kurulması”, “Tamburlu Sulama Sistemi Kurulması”, “Güneş Enerjili Sulama Sistemleri Kurulması” konularında verilecektir.”

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]

Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar