Haber Hatay

ABD Piyasaları Rekor Kırdı, Avrupa Borsa Endeksleri Yükseldi

ABD Hazine Bakanı Yellen, Çin'i temiz enerji sübvansiyonları ve aşırı üretim kapasitesi konusunda uyaracağını açıkladı.


Dün piyasalarda neler oldu?

Dün ABD’de MBA Mortgage Başvuruları, Euro Bölgesi’nde ise Tüketici Güveni verileri takip edildi. MBA Mortgage Başvuruları 22 Mart tarihinde %0,7 azalış gösterdi. Bir önceki ay %1,6 azalış göstermişti. 30 yıllık sabit mortgage faizleri ise bir önceki haftaya göre 4 baz puanlık azalışla %6,93 seviyesinde gerçekleşti. Euro Bölgesi’nde ise tüketici güveni -14,9 seviyesinde gerçekleşti.

ABD Hazine Bakanı Yellen vermiş olduğu bir röportajda, Çin’i temiz enerji sübvansiyonları ve aşırı üretim kapasitesi konusunda uyaracağını açıkladı. Yellen, Çin’in sunmuş olduğu sübvansiyonlarla birlikte aşırı kapasitesi ve piyasanın oldukça ucuz malların hakimiyet kazanmasının olumsuz etkilerini anlamalarını istediklerini ifade etti. Bu gelişmelere ek olarak, son dönemde çıkan haberlere göre Yellen’in Nisan ayında Çin’i ziyaret etmesinin planladığı belirtildi. Ayrıca Çin Kalkınma Forumu için Pekin’de bulunan ABD iş, strateji ve akademi çevrelerinin temsilcileri ile Çin lider Şi’nin görüşmesi yakından takip edildi. Çin devlet başkanı Şi, ABD - Çin ilişkisinin dünyadaki önemine değinirken, iki ülke ekonomilerinin karşılıklı dayanışma içerisinde olması gerektiğini bir kez daha vurguladı. Son olarak, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, ABD’nin uzun vadeli kredi notunu teyit ederken, kredi notu görünümünü durağan olarak korudu. Yapılan açıklamada, ABD ekonomisindeki sağlam büyüme, dünyanın önde gelen rezerv para biriminin ihraçcısı olmanın getirdiği faydaya değinilirken, milli gelirin %100’üne yaklaşmasıyla yüksek borç yüküne dikkate çekerek kredi zayıflıklarına dikka çekildi. S&P yapmış olduğu açıklama ile tahminlerini de paylaştı. S&P, ABD ekonomisinin bu yıl %2,5, 2025’te %1,5, 2026’da %1,7 ve 2027’de %1,9 artış göstermesini bekliyor.

ABD hisse senedi piyasalarında toparlanma eğilimi görüldü ve kuvvetli alımlar takip edildi. S&P 500 endeksi %0,86 yükselişle 5.248,49, Dow Jones endeksi %1,22 artışla 39.760,08 ve Nasdaq endeksi %0,51 yükselişle 16.339,52 seviyesinden günü tamamladı. S&P 500 kapanış seviyesi itibariyle yeni rekora işaret ediyor.

Avrupa piyasalarında da genel görünüm pozitifti. FTSE 100 endeksi %0,01 hafif artışla 7.931,98, CAC 40 endeksi ise %0,25 artışla 8.204,81 seviyesinden ve DAX endeksi %0,50 yükselişle 18.477,09 seviyelerinden günü tamamladı.

ABD tahvilleri cephesinde, 10 yıllık tahvil faizi %4,20 ve 2 yıllık tahvil faizi %4,60 seviyesinden işlem görüyor. VIX endeksi ise 4 günlük yükselişin ardından 13,24 seviyesinden 12,78 seviyesine geriledi.

Bugün ne bekliyoruz?

Asya piyasalarında bu sabah karışık seyrin devam ettiğini takip ediyoruz. Nikkei endeksi %1,22 ve Kopsi endeksi %0,11 azalışla işlem görürken; Shanghai endeksi %1,09, Hang Seng endeksi %1,54 ve Nifty 50 endeksi %0,44 yükselişle pozitif seyir izliyor.

ABD vadelileri cephesinde yatay negatif seyir izleniyor.

Bugün ABD’de Bekleyen Konut Satışları, MNI Chicago PMI verisi, Haftalık İşgücü İstatistikleri ve Michigan Üniversitesi beklenti anketi takip edilecek. Şubat ayında bekleyen konut satışlarının %1,5 artış göstermesi bekleniyor. MNI Chicago PMI verisi tarafında piyasa beklentisi Mart ayında verinin 44,0 seviyesinden iyileşme göstererek 46,0 seviyesine yükselmesi yönünde. Son olarak haftalık işgücü istatistiklerinde 23 Mart haftası için piyasa beklentisi 212 bin iken devam eden başvurularda 16 Mart haftası için piyasa beklentisi 1.815 milyon seviyesinde gerçekleşmesi yönünde.

Gelecek gündemde neler var?

Yarın ABD’de kişisel gelir ve harcamalar, PCE Deflator verisi ve Perakende Stoklar yakından takip ediliyor olacak. Kişisel gelir tarafında Şubat ayı için piyasa beklentisi %0,4; kişisel harcamalar tarafında ise piyasa beklentisi %0,5 artış göstermesi yönündeydi. PCE Deflator verisi için piyasa beklentisi Şubat ayında %0,4 artışla yıllık %2,4 seviyesine yükselmesi yönünde. Son olarak perakende stoklar tarafında ise piyasa beklentisi verinin %0,2 artış göstermesi yönünde.

Kaynak: Hibya
Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]

Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar