Haber Hatay

ABD Hisseleri Düştü, Tahviller Yükseldi: Faiz İndirim Beklentileri Azalıyor

ABD hisse senetleri, yatırımcıların FED'in faiz oranlarını düşürmeyi erteleyebileceği ihtimalini değerlendirmesiyle dün düştü.


ABD hisse senetleri, yatırımcıların FED’in faiz oranlarını düşürmeyi erteleyebileceği ihtimalini değerlendirmesiyle dün düşerken, ABD Hazine tahvillerinin 10 yıllık getirilerinin Kasım sonundan bu yana en yüksek seviyesine ulaşmasıyla yatırımcıların temkinliliği arttı. Son dönemdeki güçlü ABD ekonomik verileri, Fed'in son tahmininde belirtilen üç faiz indirimini gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceği konusunda şüpheleri artırdı. CBOE Volatilite endeksi yani Wall Street'in korku göstergesi yükseldi.

Dün yayınlanan veriler, ABD'de üretilen mallara yönelik yeni siparişlerin Şubat ayında beklenenden fazla toparlandığını, ABD'de iş açılışlarının ise yüksek seviyelerde sabit kaldığını gösterdi. LSEG'nin faiz olasılık uygulamasına göre piyasa, birkaç hafta önce üç olan faiz indirimi beklentilerini bu yıl yaklaşık ikiye indirdi. Dün konuşan Fed yetkilileri, ABD merkez bankasının faiz indiriminde acelesi olmadığını yineledi.

Asya borsaları, ABD tahvil getirilerinin dört ayın en yüksek seviyeleri yakınında kalması ve bölgede yaşanan güçlü depremin hayati önem taşıyan çip üretim endüstrisindeki olası aksaklıklarla ilgili endişeleri artırması nedeniyle Çarşamba günü Wall Street'in düşüşünü izledi. Piyasalar aynı zamanda ABD verileri ve dünyanın en güçlü merkez bankası başkanının günün ilerleyen saatlerinde yapacağı açıklamalar öncesinde daha yavaş faiz indirimleri riskini de düşünüyor. Petrol yükselişini sürdürürken, altın fiyatları da rekor seviyeye ulaştı.

MSCI'nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini içeren en geniş endeksi % 0,7, Japonya Nikkei %1, Tayvan hisseleri Başkent Taipei'yi sarsan 7,2 büyüklüğündeki güçlü depremin ardından %1,3, Çin'in ve Hong Kong’un Hang Seng endeksi %0,3 düştü ki - Caixin/S&P Global hizmet satın alma yöneticileri endeksi (PMI), Şubat ayındaki 52,5 seviyesinden 52,7'ye yükseldi ve art arda 15'inci ayda da büyümeyi daralmadan ayıran 50 seviyesinin üzerine çıkmasına rağmen oldu bu gerileme. Üstelik Temel talebin iyileştirilmesi ve yeni siparişleri artırma çabaları sayesinde, yeni iş genişlemesinin hızı geçen yılın Aralık ayından bu yana en hızlısı oldu. Yeni ürün gruplarının, genişleme planlarının ve müşteri bütçelerindeki artışların satışları artırmaya yardımcı olacağı umuduyla, gelecekteki faaliyet alt endeksi üç aydan beri ilk kez artarken, bu durum iş güvenini de artırdı.

Uzun vadeli Hazine tahvil getirileri, bazı hareketleri durdurmadan önce bir gecede birkaç ayın en yüksek seviyelerine tırmandı. Gösterge 10 yıllık getiri, bir gecede dört ayın en yüksek seviyesi olan %4,405'e ulaştıktan sonra Çarşamba günü en son %4,3471 seviyesindeydi.

Dolar endeksinde gücünü korumaya devam ediyor. Sabah 105.10 seviyesine kadar yükselen endeks 08,27 itibariyle 104.86’dan işlem görmekte.

Petrol, artan jeopolitik gerilimlerin, grubun üretim politikasını değiştirme ihtimalinin düşük olduğu OPEC+ toplantısı öncesinde arzın kısıtlanacağına ilişkin endişeleri artırmasıyla art arda dördüncü gününde de değer kazandı.

Spot altın, veriler ve açıklamalar eşliğinde global olarak faiz indirimlerinin gecikeceği beklentisi ile 2283 USD seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor.

Manşette öne çıkanlar

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, faiz oranlarını düşürmeden önce enflasyonun düşüşe geçtiğine dair daha fazla kanıt görmek istediğini söyledi. Ancak Mester, son rakamların genel olarak fiyat artışında daha yavaş ilerleme beklentisiyle uyumlu olduğunu da belirtti. FOMC'nin bu yıl oy verme hakkına sahip bir üyesi olan Mester, yılın başından bu yana beklenenden daha yüksek gelen enflasyon verilerinin, enflasyondaki düşüşün inişli çıkışlı yapısını büyük ölçüde teyit ettiğini söyledi. Mester, fiyat artışının Fed'in %2'lik hedefine doğru soğumaya devam edeceğine inandığını, ancak bunun geçen yıla göre daha yavaş bir hızda gerçekleşeceğini öngördü.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, Fed yetkilileri tarafından geçen ay öngörülen üç faiz indiriminin makul bir beklenti olduğunu, ancak şu anda ayarlama yapmak için aciliyet olmadığını söyledi. Nevada'da düzenlenen bir etkinlikte konuşan Daly, "Bunun çok makul bir temel olduğunu düşünüyorum. Şimdilik, büyüme güçlü bir şekilde devam ediyor, bu nedenle oranı ayarlamak için gerçekten acil bir durum yok" dedi.

Avusturyalı merkez bankası yöneticisi Robert Holzmann, enflasyon beklenenden daha hızlı düşebileceği için Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) Haziran ayında faiz oranlarını düşürmeye başlayabileceğini, ancak gevşemenin gücünü azaltacağı için ABD'deki muadilinin çok önüne geçmemesi gerektiğini söyledi. Holzmann Reuters'a verdiği bir röportajda "Nisan ayı radarımda değil. Haziran ayında daha fazla bilgiye sahip olacağız. Veriler buna izin verirse, bir karar verilecektir. Haziran ayında gevşemeye ilkesel bir itirazım yok, ancak önce verileri görmek istiyorum ve verilere bağlı kalmak istiyorum" dedi.

Bu yılın başında, Türk lirasına ilişkin uzun vadeli ihtiyatlı iyimser bir bakış açısı ortaya koyan Wells Fargo, yerel seçimlerin sonrasında da Türk lirasına ilişkin uzun vadeli yapıcı görüşlerini "artan bir inançla" yinelediklerini bildirdi. ABD dolarının, Türk lirası karşısında bu yıl için tepe noktasını gördüğünü savunan Wells Fargo, kurun 2025 yılında 30 TL'nin altına ineceği görüşünü tekrarladı.

Dünyanın ikinci büyük varlık yönetim şirketi Vanguard’ın Gelişmekte Olan Piyasalar Aktif Sabit Gelir Küresel Eş Başkanı Nick Eisinger, Türk varlıklarına daha fazla yatırım için, enflasyonun seyri ile birlikte Merkez Bankası’nın sıkı para politikası duruşunu izleyeceklerini söyledi.

Zorlu Enerji 2023 yılı 12 aylık konsolide net dönem karı 10.921.330.000 TL (Önceki 9.493.495.000 TL).

Sabancı Holding 2023 yılı 12 aylık konsolide net dönem karı 15.427.320.000 TL (Önceki 39.421.491.000 TL).

Panelsan 2023 yılı 12 aylık konsolide olmayan net dönem karı 232.388.217 TL (Önceki 80.848.414 TL).

 

Kaynak: Hibya
Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]

Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar