Haber Hatay

Savaşın Harap Ettiği Gazze Hastanesi: DSÖ Temsilcisi Gözleriyle Gördüğü Korkunç Manzarayı Anlattı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) temsilcisi, Gazze’deki Al-Shifa hastanesinin yıkımını gözleriyle gördü.


Savaşın harap ettiği hastaneye ulaşan Dünya Sağlık Örgütü DSÖ temsilcisi Ayadil Saparbekov, "Orada burada Gazze'nin kumları altında çürüyen cesetler görüyorsunuz, bu hayal edilemeyecek kadar korkunç" dedi.

DSÖ'den yapılan basın açıklamasına göre Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) çeşitli BM kuruluşlarıyla işbirliği içinde, gelecekteki yeniden inşa olanaklarını değerlendirmek üzere Gazze'deki Al-Shifa hastanesinden geriye kalanları ziyaret etti.

Açıklamada, "Hiç hasta kalmadı. Binaların çoğu ya büyük ölçüde hasar görmüş ya da tamamen yıkılmış durumda ve ekipmanların çoğu kullanılamaz halde ya da kömürleşmiş durumda" denildi.

Sahadaki DSÖ ekibi, yıkımın o kadar büyük olduğunu ve hastanenin tamamen kullanılamaz hale geldiğini ve uzun vadede temel tıbbi kapasitenin geri kazanılmasının mümkün olmadığını açıkladı.

DSÖ açıklamasında Gazze'deki durumla ilgili olarak, "2 milyondan fazla Gazzeli'ye hizmet veren 36 ana hastaneden sadece 10'u makul ölçüde işlevsel durumda, hatta bu hastaneler bile sağlayabilecekleri bakım konusunda ciddi sınırlamalarla karşı karşıya" denildi.

İsrail, Hamas'ın hastanede yeniden toplandığını iddia ediyor ve baskın sırasında terörist olduğu iddia edilen 200 kişiyi öldürdüğünü söylüyor.

Bu rakamlar bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanmadı ve Hamas yönetimindeki Gazze'deki yetkililer İsrail güçleri tarafından yaklaşık 400 kişinin öldürüldüğünü açıklamıştı.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre baskın sırasında en az 20 hasta hayatını kaybetti.

Kaynak: Hibya
Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]

Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar