Haber Hatay

Çin'in hastane gemisi, barış için yola çıktı

Çin donanmasına bağlı Barış Gemisi adlı hastane gemisi bu sabah Zhejiang eyaletinin Zhoushan kentindeki bir askeri limandan hareket etti.


Kiribati, Tonga, Vanuatu, Solomon Adaları ve Doğu Timor olmak üzere 5 ülkeye gidecek olan Barış Gemisi, “2023 Uyum Misyonu” kapsamındaki görevleri yürütecek.

Barış Gemisi adlı hastane gemisi, 9. kez Uyum Misyonu görevlerini yerine getirecek ve bu, Çin donanmasına bağlı askeri geminin insani sağlık hizmetleri sağlamak amacıyla Kiribati ve Solomon Adaları’na yapacağı ilk ziyaret olacak.

Görevin planına göre Barış Gemisi, adı geçen beş ülkenin limanlarında yedişer gün tıbbi hizmet sağlayarak, yerel halka, Çinli kuruluşların çalışanlarına ve Çinli göçmenlere teşhis ve tedavi hizmetleri vermenin yanı sıra, ziyaret ve mesleki seminer gibi çeşitli etkinlikler düzenleyecek.

Barış Gemisi adlı hastane gemisi, Çin’in öz gücüne dayanarak geliştirdiği ilk okyanus hastane gemisi. "Barış Gemisi", hizmete girdiği 2008 yılından bu yana dünya çapında 43 ülke ve bölgeden yaklaşık 250 bin kişiye tıbbi hizmet sağladı ve bin 500'den fazla ameliyat gerçekleştirdi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

Kaynak: Hibya
Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]

Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar